Publicity, memory and politics: The Quincentennial Foundation Museum of Turkish Jews
Kamusallık, hafıza ve siyaset: Beş Yüzüncü Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi
- Tez No: 526809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN ATTİLA AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma Türk kamusal alanının ilk ve tek azınlık müzesi olan Beş Yüzüncü Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'ni analiz etmektedir. Analizin temel amacı Yahudi cemaatinin 1990lardan bu yana 'varoluş siyaseti'ne geçişiyle birlikte müzeyi kamusal alanda yer edinebilmenin sınırlarını gösteren bir kurum olarak ele alarak müzeye bu yönüyle ışık tutmak ve müzeyi dünya Yahudi-Holokost bellek politikalarının üç temel ayağı bağlamında konumlandırmaktır. İspanya tarafından 1492'te Osmanlı İmparatorluğu başta olmak üzere Avrupa'ya Sefarad Yahudilerinin sürgün edilişinin 1992 yılındaki 500. yılı anma etkinlikleri, sürgünü Holokost ekseninde bir diğer insanlık trajedisi olarak yeniden üretmiş ve Türk devleti ile Beş Yüzüncü Yıl Vakfı bu bellek üretiminde başat rol oynamışlardır. Buradan hareketle; müze, Türk Devleti açısından 1492'de Sefarad Yahudi mültecilerinin kabul edilişinin hikayelendirilmesi ve müzenin Türk Yahudi toplumu açısından kamusal alanda varoluşlarını meşrulaştırma ilişkileri noktasında ele alınacaktır. Bu çalışma genel olarak şu temel sorulara cevap arayışı içindedir: Türkiye'deki Yahudi toplumunun varlığı hafıza mekanlarına nasıl yansıtılarak meşrulaştırılmıştır, Türk Devletinin geleneksel bellek politikasına rağmen devlet beş yüzüncü yıl etkinliklerini nasıl tanımış ve desteklemiştir? Çalışmanın sonunda müzenin devlet ve Yahudi toplumu açısından sağladığı avantajlar ve bazı ikilemlere değinilecektir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the Quincentennial Foundation Museum of Turkish Jews, which is the first and single minority museum in the Turkish public domain. The principal aim of this analysis to shed light on the museum as an instutional indicator of the boundaries to take a place in the public sphere by the Turkish Jews and locating the museum between three main pillars of the Jewish-Holocaust memory politics'. The Quincentennial commemorations of the 1492 expulsion to the Europe and the Ottoman Empire narrated the Sepharad exile as another humanitarian tragedywithin the relation of the Holocaust memory. The Turkish State and the Quincentennial Foundation played prime roles in this memory production. To this aim, the museum is analyzed in relation of the narration of the admission of the Sepharad refugees in 1492 and legitimation of Jewish presence in the thepublic sphere. This study will seek to answer of these questions; how the Jewish presence in Turkey is reflected over the realms of memory, how this presence is legitimized and how the Turkish State recognized and supported the quincentennial commemorations despite its traditional memory politics to the minorities. At the end, it will be concluded how the museum provides advantages to both sides and some dilemmas to the Jewish community.