Kosova Türklerinin siyasal örgütlenme girişimleri: Kosova Demokratik Türk Partisi
Political organization initiatives of Kosovo Turks: Kosovo Democratic Turkish Party
- Tez No: 526826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KAMİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 603
Özet
Bu çalışmada "Kosova Türklerinin Siyasi Örgütlenme Girişimleri: Kosova Demokratik Türk Partisi konulu çalışma inşacı kuram çerçevesinde ele alınmıştır. Konunun anlaşılabilirliği açısından Kosova'nın kısa bir tarihi arka planı çizilerek, ülkenin geçtiği üç önemli dönemi; Tito dönemi, Miloşeviç dönemi ve uluslararası toplum vesayeti altında dönemde yaşanan gelişmelere dikkat çekilmiştir. Bunu takiben, tarihsel süreç içerisinde Türk toplumunun varlık mücadelesi, örgütlenme girişimleri, hukuki statüsü ve gelişen olaylara karşı duruşu, söylemi ve mücadeleleri ele alınmıştır. Bu çerçevede, Türk toplumunun varlığını etkileyen önemli gelişmeler nice ki; baskı politikaları, yönetim değişiklikleri, sayımlar, göç olgusu ve devletin azınlık politikaları da irdelenerek, bunların Türk toplumuna etkisi ve Türk toplumunun bunlara refleksleri yansıtılmaya çalışılmıştır. Çalışmada ayrıca, Doğru Yol Derneğinden başlayarak, Türk Demokratik Birliği'nin kuruluşu, Kosova Demokratik Türk Partisine dönüşümü, bölünmesi ve diğer partilerin kurulması konuları üzerinde durulmuştur. Bunun dışında tezin ana aktörü olan, Kosova Demokratik Türk Partisinin ülkenin iç ve dış politikadaki gelişmelere yaklaşımı, söylemi ve eylemleri de örneklerle açıklanarak, çizmeye çalıştığı devletçi politikası örneklerle yansıtılmaya çalışılmıştır. Türk toplumunun ülkede düzenlenen yerel ve genel seçimlere katılımları çerçevesinde seçim platformları, seçim çalışmaları ve seçim sonuçları da karşılaştırılarak, elde edilen başarı ve başarısızlıkların altı çizilmiştir. Seçim sonuçlarından sonra toplumun temsiliyeti ve temsilcilerin yaptıkları çalışmalara da yer verilen çalışmada Türk toplumun geleceği için birlik ver beraberliğin taşıdığı önemin de altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is heavily based on“Political organization initiatives of Kosovo Turks: Kosovo Democratic Turkish Party”is adrressed within the constructivist theoretical framework. In terms of comprehensibleness of the study, Kosovo`s short historical backgroung is considered in the three important period that is passed by the country: Tito era, Milosevic era and International Community custody emerging developements during the period. Following this, the existential struggle of turkish society, organizational initiatives, their legal status and po sition, attitude towards the facts, statements and struggles are adressed within historical process. In this context, important developements affecting the existence of Turkish society like: repression policies, governing varieties,census, migration fact and state minority policies and it`s effects to the Turkish society and the reflects of Turkish society were examined and tried to be reflected. This study also considers the establishment of Turkish Democratic Union, it`s transformation to Kosovo Democratic Turkish Party, it`s dislocation and establishment of the other parties starting from the Right Path Association. Except this, study will review approaches of the Kosovo Democratic Turkish Party which is main character of the thesis, against States domestic and foreign policy developments, discourses and actions were also explained with examples including the statist policy too. The achievements and failures of the Turkish society are highlighted by comparing election platforms, election practices and election results within the framework of participation level in local and general elections held in the country. Then by the election results, through showing the society representativeness and their mission, study emphasizes the importance of the unity and solidarity for the future of Kosovo Turks.