Lise öğrencilerinde sosyal dışlanmanın akran ilişkileri ve mükemmeliyetçilik ile ilişkisi
The relationship between social exclusion, perfectionism and peer relation in high school students
- Tez No: 526827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı lise öğrencilerinin sosyal dışlanma, mükemmeliyetçilik ve akran ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla araştırmaya Denizli ilinde özel bir lisede okumakta olan 150 öğrenci katılmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyo Demografik Bilgi Formu, Ergenler İçin Ostrasizm (Sosyal Dışlanma) Ölçeği, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Akran İlişkileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnekler T-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda lise öğrencilerinde sosyal dışlanma ile toplum tarafından dayatılan mükemmeliyetçilik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak lise öğrencilerinde sosyal dışlanma ile akran ilişkileri, bağlılık, güven ve özdeşim ve kendini açma arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bununla beraber lise öğrencilerinde akran ilişkileri ile toplum tarafından dayatılan mükemmeliyetçilik arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between social exclusion, perfectionism and peer relations in high school students. For this purpose, 150 high school students who were studying a private high school in the province of Denizli participated in the research. Demographic Information Form, Ostensis (Social Exclusion) Scale for the Adolescents, Multidimensional Perfectionism Scale and Peer Reliance Scale were used in the data collection. Independent samples T-test, ANOVA and Pearson Correlation Analysis were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was found that there is a significant positive relationship between social exclusion and community-imposed perfectionism in high school students. In addition, the relationship between social exclusion and peer relationships, commitment, trust, self-disclosure, and self-disclosure has been found to be negatively associated with high school students. Also, it was found that there was a significant negative correlation between peer relations and community-imposed perfectionism in high school students.