Viyolonsel eğitiminde başlangıç yay tekniklerinin eğitimci görüşleri doğrultusunda incelenmesi
Analysis of beginner string techniques in violoncello training in accordance with trainer opinions
  1. Tez No: 526834
  2. Yazar: NECLA URHAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT KUBİLAY CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Viyolonsel eğitiminde öğrencinin ileri teknikleri etkin şekilde kavraması ve uygulayabilmesi için başlangıç düzeyini kapsayan oturuş duruş, sağ el ve sol el teknik becerilerinin üstünde durulması önemlidir. Bu doğrultuda, viyolonsel eğitiminin başlangıç düzeyine bağlı olarak; çalgının teknik imkanlarının, öğretime yönelik yöntem ve tekniklerin, materyal kullanımı ve yaşanılan sıkıntıların neler olduğu konusunun ortaya konulması önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, viyolonsel eğitiminde başlangıç yay tekniklerinin eğitimci görüşleri doğrultusunda incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma sonuçlarının; eğitimcilere, araştırmacılara ve öğrencilere yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmış olup örneklemini ise 17 viyolonsel eğitimcisi oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanılmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu; duruş-tutuş yay tekniklerinin öğretimi, kullanılan öğretim teknik- yöntemler ve öğretici materyallerin kullanımına yönelik üç boyuttan oluşmaktadır. Araştırmanın sonucunda eğitimci görüşleri doğrultusunda viyolonsel eğitiminde başlangıç yay tekniklerine yönelik birçok ortak ve farklı görüşlerin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In cello training, it is essential for students to emphasize the technical skills of sitting-standing, right hand and left hand including beginner level to be able to comprehend and apply advanced techniques in an effective way. In this direction, to reveal the technical opportunities of the instrument, methods and techniques related to the instruction, material use and the difficulties which are experienced becomes important depending on the beginner level of violoncello training. In this study, it is aimed to analyse beginner string techniques in cello training in accordance with the trainer opinions. It is thought that the results of this study are going to be instructive for trainers, researchers and students. In this research, descriptive scanning model was used and its sample consisted of 17 cello trainers. In the research, survey form was used in data collection. Survey form composed of three aspects related to instruction of standing-sitting string techniques, methods and techniques which were taught, and the use of instructional materials. As a result of the research, it was revealed that there are a number of common and different opinions related to beginner string techniques in cello training in accordance with the trainer opinions.