Türkiye'de eğitim fakülteleri müzik eğitimi bölümlerinde viyolonsel öğretiminde kullanılan yöntem ve tekniklerin öğrenciye yansıması
The Reflection of the methods and techniques used in teaching violoncello to the student at the musical educational departments of Turkish educational faculties
- Tez No: 21877
- Danışmanlar: PROF. SAADETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
TÜRKİYE'DE EĞİTİM FAKÜLTELERİ MÜZİK EĞİTİMİ BÖLÜMLERİNDE VİYOLONSEL ÖĞRETİMİNDE KULLANILAN YÖNTEM VE TEKNİKLERİN ÖĞRENCİYE YANSIMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) A.Gürsan SARAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1992 ÖZ Bu araştırmada,“Türkiye'de Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Bölümlerinde Viyolonsel Öğretiminde Kullanılan Yöntem ve Tekniklerin Öğrenciye Yansıması”, öğretme durumlarının basamaklarında incelenmiştir.“Viyolonselde uygulanan yöntem ve teknikler öğrenciye nasıl yansır?”problemi değerlendirilmiş, bu konu hakkında ilgili öğretici ve öğrencilerin görüşlerine de yer verilmiştir. Araştırmada genel olarak var olan durumun saptanması amacıyla“betimsel yöntem”kullanılmış; veriler öğreticilere ve öğrencilere uygulanan anketler sonucu elde edilmiştir. Yapılan araştırma sonunda viyolonsel öğretiminde kullanılan yöntem ve tekniklerin öğrenciye genel olarak olumlu yönde“büyük ölçüde”yansıdığı belirlenmiş, ayrıca öğretme durumlarının basamaklarında ilgili soruda seçilen teknikte ve tüm tekniklerde“tamamen”yansıması önerilmiştir. Bilim kodu : 5000019 Anahtar kelimeler : Yöntem ve Teknikler Sayfa adedi : 113 Tez yöneticisi : Prof.Saadettin ÜNAL II
Özet (Çeviri)
THE REFLECTION OF THE METHODS AND TECHNIQUES USED IN TEACHING VIOLONCELLO TO THE STUDENT AT THE MUSICAL EDUCATIONAL DEPARTMENTS OF TURKISH EDUCATIONAL FACULTIES ( Thessis For Master ) A.Gürsan SARAÇ GAZÎUNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1992 ABSTRACT In this research, the reflection of the methods and techniques used in teaching violoncello to the student at the musical educational departments of Turkish educational faculties, has been examined in detail the steps of teaching situations. The problem of how methods and techniques practiced with violoncello are reflected to the student has been evaluated, ideas of teachers and students related to this subject has also been taken into consideration. In this research, generally“the descriptive method”has been used to determine the existing situation. The data have been got as a result of the surveys carried out to the teachers and students. At the end of this research, the methods and techniques used in violoncello have determined that the reflection to the students is generally in a positive way and“important degree”, also in the steps of teaching situations“the entire”reflexion of the related question, chosen technique and all techniques have been suggested. Science code : 5000019 Key words : The Methods and Tecniques Page Number : 113 Adviser :Prof.Saadettin ÜNAL III