Nikel nanopartikül sentezi ve karakterizasyonu
Nickel nanoparticle synthesis and characterization
  1. Tez No: 526865
  2. Yazar: AYSUN AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR ALTINOK, DOÇ. DR. SALİH UĞUR BAYÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmada, nikel nano parçacıkları hidrotermal sentez yöntemi ile sentezlenmiştir. Sentez aşamasında Nikel(II) sülfat hekzahidrat (NiSO4.6H2O) ve Nikel(II) Klorür (NiCl2) gibi iki farklı nikel çözeltisi hidrazin ile indirgenerek nanoparçacıklar elde edilmiştir. Nikel parçacıkların şekline ve boyutuna; pH, sıcaklık, süre gibi reaksiyon parametrelerinin, hekzadesil trimetil amonyum bromür (HTAB) ve poli(etilen glikol) (PEG) gibi sürfaktanların, nikel, hidrazin, etilendiamin tetra asetik asit (EDTA), oksalik asit, sodyum asetat trihidrat (SAT) ve sodyum klorür (NaCI) gibi kimyasalların derişimlerinin etkisi incelenmiştir. Sentezde ilk olarak nikel çözeltisi çeşitli derişimlerde suda çözülerek hazırlandı ve inert azot gazı atmosferinde üzerine çeşitli miktarlarda hidrazin ilave edilerek ön indirgemeye tabi tutuldu. Daha sonra çözeltiye farklı miktarlarda HTAB, PEG, EDTA, oksalik asit, SAT veya NaCl ilave edildi. Çözelti reaktöre alınarak etüv içerisinde farklı sıcaklık ve zaman aralıklarında hidrotermal işleme tabi tutuldu. Sentezlenen nikel nano parçacıkları taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını difraksiyonu (XRD) ve manyetik histerezis eğrileri ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, nickel nanoparticles have been synthesized by hydrothermal synthesis. Two different nickel solutions, such as Nickel (II) sulphate hexahydrate (NiSO4.6H2O) and Nickel (II) Chloride (NiCl2), were reduced with hydrazine to produce nanoparticles during the synthesis step. The effect of NiSO4.6H2O concentration, the reaction parameters such as pH, temperature, time, the surfactants such as hexadecyl trimethyl ammonium bromide (HTAB) and polyethylene glycol (PEG), and the effects of the amounts of chemicals such as hydrazine, ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA), oxalic acid, sodium acetate trihydrate (SAT) and sodium chloride (NaCI) on the shape and size of nickel particles were investigated. In the synthesis, NiSO4.6H2O at various concentrations was first dissolved in water and subjected to preliminary reduction by adding hydrazine in various amounts inside an inert nitrogen atmosphere. Different amounts of HTAB, PEG, EDTA, oxalic acid, SAT or NaCl were added in the solution. The solution was taken into the reactor and subjected to hydrothermal process at different temperature and time intervals in the oven. The synthesized nickel nanoparticles were characterized by scanning electron microscopy (SEM), X- ray diffraction (XRD) and magnetic hysteresis curves.