Zeytin (Olea europaea) yaprağı ekstratlarının erkek suriye hamsterlerinde (Mesocricetus auratus) sirkadyen ritmi ve testosteron hormonu üzerine etkileri
Effects of olive (Olea europaea) leafs extracts on circadien rhythm and testosteron hormone of male syrian hamsters (Mesocricetus auratus)
  1. Tez No: 526866
  2. Yazar: OĞUZ KORTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Zeytin yaprakları, başlıca etken madde oleuropein olmak üzere içerisinde 100 kadar aktif madde bulundurmaktadır. Sirkadyen ritim vücudumuzun kimyasal ve hormonal üretim ve metabolizmasını yaklaşık 24 saatlik döngü boyunca düzenlerken, testosteron hormonu da erkek eşey organlarının gelişimini ve farklılaşmasını sağlayan bir hormondur. Bu çalışmada deney materyali olarak Çanakkale'nin Merkez ilçesinden mevsimsel olarak (İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış) toplanılan zeytin yaprakları kullanıldı. Yapraklardan elde edilen ekstraktlar (15 gr yaprak – 250 mL %70'lik etanol) introperitonel olarak (bir dozu: 40 mg/kg) bir ay boyunca enjekte edilerek erkek Suriye hamsterleri üzerinde sirkadyen ritme ve testosteron hormonuna olan etkileri ölçüldü. Elde edilen bulgulara göre mevsimlere ait ekstraktların farklı sirkadyen ritmik sonuçlara neden olduğu görüldü. Kış ekstraktlarının diğer mevsimlere göre sirkadyen ritmik değişimleri çok daha fazla etkilediğini, buradan çıkardığımız sonuca göre sirkadyen ritmi etkileyen etken maddelerin kış mevsiminde artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Testosteron hormonuyla ilgili elde ettiğimiz bulgulara göre yaz mevsimi ekstraktlarının testosteron hormonu değerlerine etkisinin daha yüksek olduğunu, testosteron hormonunu etkileyen yapraktaki etken maddelerin yaz mevsiminde artış gösterdiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Olive leaves contain up to 100 active ingredients, mainly oleuropein, the main active ingredient. Circadian rhythm arranges the chemical and hormonal production and metabolism of the body throughout the approximately 24-hour cycle. Testosterone hormone is a hormone that provides the development and differentiation of male sex organs. In this study olive leaves collected seasonally (Spring, Summer, Autumn, Winter) from Central district of Çanakkale were used as experimental material. The extracts from the leaves (15 g leaf - 250 mL 70% ethanol) were injected introperitoneally (one dose: 40 mg / kg) for one month. Circadian rhythms on male Syrian hamsters and their effects on testosterone hormone were measured. As a result, seasonal extracts caused different circadian rhythmic results. Winter extracts were more influenced by circadian rhythmic changes than other seasons. We can say that the causative agents that affect the circadian rhythm show an increase in the winter season. According to the findings about testosterone hormone, we found that the effects of summer extracts on testosterone hormone levels were higher. We can say that leaf agents which affect testosterone hormone are increasing in summer. We believe that as the active ingredients contained in the olive leaf extracts reveal the mechanisms of the circadian rhythm and the relations with testosterone, they may provide more comprehensive results that will reduce many of the discomforts that will be caused directly or indirectly by the deterioration of the circadian rhythm and testosterone hormone circulation in the future.