Kentsel açık ve yeşil alan sistemi içerisinde hobi bahçelerinin tasarım ilkeleri ve yönetimi üzerine bir araştırma
A research on design principles and managementof hobby gardens in the urban open and green space system
  1. Tez No: 526887
  2. Yazar: SEÇİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma Hobi Bahçelerinin kentsel açık ve yeşil alan sistemi içinde tasarım ilkelerini ortaya koymak üzere yapılmıştır. Araştırma kapsamında Denizli ilinde bulunan, belediyeye bağlı olarak faaliyet gösteren bir hobi bahçesi ile özel bir girişim tarafından işletilen bir hobi bahçesi olmak üzere iki hobi bahçesinin kullanıcıları üzerinde anket yöntemi ile ilgili tasarım ve yönetim ilkelerine yönelik araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada aynı zamanda hobi bahçesi kullanıcısı olmayanlara yönelik talep yönünü belirlemek amacı ile ve uzman görüşlerini ortaya koymak üzere anketlerde uygulanarak farklı bakış açıları ile de hobi bahçesinin yönetim ve tasarım ilkeleri araştırılmıştır. Araştırmada örneklem sayısı 330'dur. Elde edilen verilere frekans testleri ve fark testleri uygulanarak gruplar arası farklılıklar ölçülmüştür. Ulaşılan sonuçlar hobi bahçelerinin tarımsal ürün beklentisinden ziyade sosyal faydaların gözetildiği üzerine olmuştur.
Özet (Çeviri)
green areas in urban areas. As the method of this study, a comprehensive questionnaire has been made including users and non-users of two hobby gardens vary as regards their management. Different points of view depends on users' profiles, management types, etc. have been researched by this questionnaire in these gardens. One of these gardens is operated by a special initiative and other one is affiliated by municipality. The number of samples is 330 in the study. As special analyses techniques, the frequency tests and different tests are applied to measure the variance between two groups. According to the obtained results, hobby gardens are designed for social utilities rather than agricultural production expectations.