Lineer Olmayan Dalgaların Optiksel Uygulamaları ve İletişim
Application of Nonlinear Waves in Optics and Communications
  1. Tez No: 526886
  2. Yazar: ŞENOL ANASIZ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET SELAMİ KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu yüksek lisans tezi fiberoptikle veri iletimi teknolojisinin fiziksel temellerini açıklar. Fiberoptik kablo içindeki fotonların hareketlerinin fiziksel etkileşimleri ele alınmıştır. Doğrusal (lineer) olmayan dalgalar olan fotonların dalga fonksiyonlara çeşitli dönüşümler uygulanarak davranışları incelenmiştir. Öncelikli uygulanan yol fourier dönüşümü ve frekans seçici filtrelerdir. Fotonların fiberoptik kablo içinde hareketlerinin incelendiği kısımda, Schrödinger dalga denklemi, fotonların dalga denklemi yazılırken referans alınmıştır. Bu yüksek lisans tezi fiberoptiğin fiziksel temelleri açıklamanın yanı sıra fiberoptik alanında uluslararası araştırmalar, araştırma ve buluş tarihleri hakkında bilgiler de içerir. Bu çalışma fiberoptikle veri iletimi ile ilgili olarak deneysel bir çalışma da içermektedir. Deneysel çalışmada iletilecek olan veri alfabedeki harflerdir. Her harfe karşılık gelen bir binary sayı yazılmıştır. Binary sayılar bu çalışmaya özel olarak tasarlanan bir göndermeç ile gönderilir ve yine bu çalışmaya özel olarak tasarlanan bir almaçla alınır. Gönderilen veri, kaynak bilgisayar ekranında görünür, iletilen veri ise almaç tarafında bulunan lcd ekranda görünür. Teorik çalışmada ise bir insan sesi verisinin fourier seri açılımı yapılarak, fourier katsayıları ile veri parçalama işlemi yapılmıştır ve aynı zamanda bir melodi tipi sesin de seçici frekans filtrelerinden geçirilerek veri parçalama işlemi yapılmıştır. Çalışmanın deneysel ve teorik bölümleri alt başlıklarda detaylı olarak açıklanmıştır. Aynı zamanda doğrusal olmayan dalgaların fiberoptik kablodaki hareketleri teorik olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis explains the physical basis of data transmission technology with in fiberoptics. The physical interactions of the movements of the photons within the fiberoptic cable are discussed. Nonlinear waves, photons, have been investigated by applying various transformations to wave functions. The primary applied path is fourier transform and frequency selective filters. The Schrödinger wave equation, the wave equation of the photons, was taken as a reference in the section where the movements of the photons in the fiberoptic cable are examined. This master thesis also includes information on international research, research and invention history in the field of fiberoptics as well as explaining the physical basis of fiberoptics. This work contains an experimental work on data transmission with fiberoptics. The data to be transmitted in the experimental work is the letters in the alphabet. A binary number corresponding to each letter is written. Binary numbers are sent with a sender specially designed for this work, and again with a receiver specially designed for this work. The transmitted data appears on the source computer screen and the transmitted data appears on the receiver's LCD screen. In the theoretical study, a fourier series expansion of a human voice data was performed and data fragmentation processing was performed with fourier coefficients. At the same time, a melody type voice was also subjected to data fragmentation by passing through selective frequency filters. The experimental and theoretical parts of the work are explained in detail in the subheadings. At the same time, the movements of nonlinear waves in the fiberoptic cable are theoretically explained.