Kayseri ilinin Dere (Çiftehan) dolayının cevherleşmesi ve volkaniklerin jeokimyasal incelenmesi
- Tez No: 5269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
- 86 - ÖZET Tersiyer basenindeki Paloesen - Alt Eosen yaslı volkaniklerde yer alan çalışma sahası içinde volkanik» diyorit daykı bunlara ait cevherleşmeler lütesiyen sedimentleri gözlenmiştir. Alanın 1/10. OOO lik haritası yapılmış olup cevherleşme ve petrografik çalışmaları yapılmıştır. Andezitlerin mikroli tik-porfirik dokuya sahip oldukları gözlenmiş olup» diyorit ve siyerite bağlı pnomotojen ve hidrotermal eriyiklerce ayrışmaya uğramışlardır. Dasit ve dasitik piroklastikler içinde saçımlı olarak gözlenen pirit ve kalkopiritin piroslastiklerden hemen sonra çıkan hidrotermal sıvılarca oluştuğu saptanmıştır. Demir şapkaların da ayrıntılı incelenmesiyle masif sülfit tipindeki bu cevherleşmenin ekonomik özellikte olmadığı sonucuna varılmıştır. Arazide gözlenen skarnlaşma ve hidrotermal filonlar petrografik ve minerolojik olarak incelenmiş, ekonomik görülmemişlerdir. Dere sedimentleri üzerinde yapılan çalışmalarda Cu ve Zn'nin lotjnormal dağılıma sahip olduğu gözlenmiş ve dere sedimentleri içinde Zn+ Pb-+As> Co+Ni » Cu'dan oluşan jeokimyasal birlik saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 87 - SUMMARY Volcanic, diorite dyke, mineralisations of these rocks and Lutesiene sediments have been investigated in the study area which had taken place in volcanics aged Paloecene -lower Eocene at the basine of Tertiary. The map with 1/10.000 scale of the study area, mineralisation and petrographic investigation have been done. It has been observed that the andesites have microl itic-porf iric texture and decomposition by hydrothermal liquids and pnomotogen depending on diorite and syenite. Pyrite and calcopyrite which are observed as scattered in dacite and dacitic proclastics have been determined composing by hydrothermal liquids appeared immediately afterwards proclastics. This massive sulfide type mineralisation have been determined not to have any economical importance by the detailed investigations of the iron hats. Scarn mineralisation and hydrothermal f i Ions which are observed in the study area petrographical ly and mineralogical ly it has been decided that they don't have any economical importance. In the investigation of stream sediments, it has been observed that Cu and 2n have lognormal distribution, with three geochemical unions as Zn+Pb-+As, Ni+Co, Cu have been determined.