M.Ö. 6. ve 5. yüzyıllarda Achaemenid/Pers İmparatorluğu yönetiminde Anadolu'da ekonomik durum
Economic situation in Anatolia in the 6th and 5th century bc under the Achaemenid/Persian administration
  1. Tez No: 526908
  2. Yazar: FARİZ ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL AKALIN ORBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 503
Özet
Achaemenid krallı II. Kyros, M.Ö. 547 tarihinde Lydia kralı Kroisos'u yenmek suretiyle Anadolu'nun egemenliğini ele geçirir. Anadolu bundan sonraki yaklaşık iki asır boyunca Achaemenid krallarının hâkimiyetlerini devam ettirdikleri coğrafyalardan biri olur. Pers kralları, Anadolu'da yerel gereksinimleri ve bunun üzerine inşa edilmiş sosyal, siyasal ve ekonomik yapıları göz önünde bulunduran ve bunu imparatorluğun çıkarlarıyla uzlaştıran bir yönetim modeli benimserler. Satraplık sistemi etrafında kimlik kazanan bu yerel yönetim anlayışı, Anadolu'da Pers egemenliği öncesinden kalma yapıların büyük oranda geleneksel varlıklarını devam ettirmelerini sağlar. Ancak yeni siyasal gelişmeler başta ekonomi alanında olmak üzere Anadolu'da yeni uygulamaların ortaya çıkmasına da sebep olur. Dolayısıyla, Perslerin Anadolu'daki egemenliğiyle kurulan idari düzende iktisadi hayatın (toprak yönetimi, vergi sistemi, sikke politikası, ticari hayat) M.Ö. 6. yüzyılın ikinci yarısı ve 5. yüzyılda nasıl bir gelişim gösterdiği, bu çalışmanın temel konusu ve problemidir. Çalışma coğrafi olarak, Kappadokia, Sardeis, Daskyleion satraplıklarının siyasal yetki alanları ile Lykia ve Kilikia bölgelerini kapsar. Çalışmanın temel kaynakları olan klasik eserler, yazıtlar, nümismatik ve arkeolojik bulgular, tarihsel bağlamları çerçevesinde disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınır.
Özet (Çeviri)
Cyrus II, Persian king, defeated Croesus, king of Lydia, in 547 BC and he thus dominated Anatolia. After that Period Anatolia became one of the geographical regions where the Achaemenid kings continued their dominance over the next two centuries. During this Period the Persian kings adopted a model of government in Anatolia that takes into account the local needs and the social, political and economic structures built upon it and they reconciled these local needs and structures with the interests of the empire. This understanding of local government, which gained an identity around the satrapy system, provided the traditional continuation of the pre-Persian period structures in Anatolia. However, new political developments also cause the emergence of new practices, especially in the field of economics. The development of economic life (land management, tax system, coin policy, commercial life) in the administrative system established by the Persians in Anatolia in the second half of the 6th century and the 5th century B.C is the main subject and problem of this study. The study is to try to explain the process of economic life in the Anatolia in that time geographically limited to political jurisdictions of the Cappadocia, Sardeis, Daskyleion satrapies and Lycia-Cilicia regions. Classical works, inscriptions, numismatic and archaeological findings are the main sources of the dissertation and are handled with an interdisciplinary approach within their historical context.