Ali Fuad (Türkgeldi) Bey'in hayatı ve eserleri
Ali Fuad (Türkgeldi) Bey's life and works
- Tez No: 526907
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ali Fuad (Türkgeldi), Tanzimat devri Ricâlinden Dâhiliye Müsteşarı Celal Bey'in torunu ve Tercüme Odası Mühimme Müdürü Cemal Bey'in oğludur. Ali Fuad (Türkgeldi) Bey, 8 Temmuz 1867'de İstanbul sayfiyelerinden biri olan Acıbadem'de doğar. Soğukçeşme Askeri Rüşdiyesi ile Lisan Mektebi'ni bitirir ve 2 Temmuz 1895'te Hukuk Mektebi'nden sınıfının birincisi olarak mezun olur. Büyük babasının evinde oturan Hindli Hoca İskender Efendi'den de Fars edebiyatı dersleri alır. 1881'de girdiği Dâhiliye Mektûbi Kalemi'nde bir yandan resmi işinde çalışırken diğer yandan okuldaki eğitimine devam eder, resmi görevinde ilerleyerek çeşitli komisyonlarda çalışır ve daha sonra kaleme müdür olarak tayin edilir. 28 Haziran 1901'de Dâhiliye Mektupçusu olur ve 9 Temmuz 1903'den itibaren Dâhiliye Müsteşarlığı'na vekâlet eder. 22 Eylül 1908'de Sadaret Mektupçusu ve 8 Eylül 1909'da Dâhiliye Müsteşarı olur, 31 Temmuz 1912'de Mabeyn Başkitabetine tayin edilir. Sadrazamın ikici sadareti esnasında Kuva-yı Milliyye'yi isyancı (bâğî) ilan eden Hatt-ı Hümayuna açık itirazı üzerine Sadrazamla araları açılır. Şura-yı Devlet, Maliye ve Nafıa Dairesi Riyasetine nakil suretiyle 15 Nisan 1920'de saraydan çıkarılır ve Tevfik Paşa'nın son defa Sadarete gelmesini müteakip aynı senenin 27 Ekimin'de Sadaret Müsteşarlığına tayin edilir ve İstanbul hükümetinin ilgasına kadar bu görevde kalır. Ali Fuad (Türkgeldi) Bey, yıllarca çektiği şeker hastalığının sonunda 3 Şubat 1935 Pazar sabahı vefat eder ve Yahya Efendi kabristanına gömülür.
Özet (Çeviri)
Ali Fuad (Türkgeldi) He is the grandchild of the Undersecretary of the ınternal revenue Celal Bey and the son of Cemal Bey, the chief of the ınterpretation room of the Tanzimat revolution. Ali Fuad (Türkgeldi) was born on 8th July 1867 in Acıbadem, one of the pivotal cities of İstanbul. He finished his language course with the Soğukçeşme Military Rector and was the fırst of his law school class on 2 July 1895. He also teaches persian literatüre from the HinduHodja İskender Efendi who lives in his grandfather's home. In 1881 learns he entered the internal medicine school and continued to study at the school on the other hand while he was working in the formal school, he worked in various commissions in his official position and then he was appointed as stay manager. On June 28, 1901, he became an internal correspondent, and since July 9, 1903, he became a deputy to the undersecretariat of ınternal medicine. On September 22, 1908, he was a sadrist correspondent and on September 8, 1909 he became an undersecretary for ınternal medicine. On July 31, 1912, Mabeyn was assigned to the chief. During the second sadrazam of the grand vizier, the kuva-y Milliye was rebelliously opened to the Hat-ı Hümay, who declared rebellion with the grand vizier. The present state was removed from the court on April 15,1920 by the transfer of the state of finance and the nafiye district, and after the last time Tevfik Pasha came to power, he was appointed as the undersecretary of the sultanate on October 27th and remains in Office until the relocation of the İstanbul government.