Biyolojik mücadele makrobiyal ajanı predatör Oenopia conglobata (Linnaeus) (Coleoptera:Coccinellidae)'nın laboratuvar koşullarında kannibalistik davranışlarının belirlenmesi
Determination of cannibalistic behaviors of biological macrobial agent predatory insect Oenopia conglobata (Linnaeus) (Coleoptera:Coccinellidae) in laboratory conditions
  1. Tez No: 526921
  2. Yazar: HÜSNA DUSAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MAMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Biyolojik mücadele tarımsal zararlılara karşı uygulanan çevreye dost yöntemlerden biridir. Biyolojik mücadele makrobiyal ajanı Oenopia conglobata (Linnaeus) (Coleoptera: Coccinellidae) birçok zararlı üzerinde beslenen genel bir predatördür. Bu çalışmada, O. conglobata'nın kitle halinde ekonomik, hızlı ve verimli bir şekilde üretilebilmesi için 25 °C sıcaklık, % 65 orantılı nem, 16:8 A:K fotoperyod ışık koşullarına sahip laboratuvar şartlarında kannibalistik davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, O. conglobata erginlerinin yumurta ve larvaları üzerinde, larvalarının yumurta ve larva üzerinde ayrı ayrı kannibalistik davranışlarının belirlenmesi için denemeler kurulmuştur. Ergin O. conglobata' ya 50 adet kendi türünün yumurtası verildiğinde kannibalizm olduğu gözlemlenmiş ve besin verilen kontrol grubunda kannibalizm oranının % 16.2 olduğu buna karşılık besinsiz grupta ise % 57.6 olduğu görülmüştür. Ergine 30 adet 1. Dönem larva verildiğinde besinsiz grubun kannibalizm oranı % 18.6 iken besin verilen kontrol grubunda ise % 7.0 olduğu görülmüştür. O. conglobata'nın 1., 2., 3., ve 4. dönem larvalarına sırasıyla 1.dönem larvaya 10, 2. döneme 20, 3. döneme 30 ve 4. döneme 40 kendi türünün yumurtası verildiğinde besinsiz grubun kannibalizm oranları sırasıyla % 67.0, %78.0, %66.3 ve % 57.75 olduğu görülmüştür. 4. dönem larvalarının 1. dönem larva üzerindeki kannibalizm oranının besinli kontrol grubunda % 19.5 ve besinsiz grupta % 68.5 olduğu tespit edilmiştir. Larvaların yumurta üzerindeki kannibalizminde 3. ve 4. dönemlerinin daha agresif olduğu gözlemlenmiştir. Erginin larvaya göre yumurta tüketimini daha çok tercih ettiği görülmüştür. Sonuç olarak kitle üretiminde yamyamlık hayatta kalmak için O. conglobata'nın tercih ettiği bir durumdur. O. conglobata'nın farklı dönemleri arasında açlık durumunda kannibalistik davranışların olduğu ve aç bırakılmayan bireylere kıyasla istatistiki olarak önemli bir fark olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle avcı böceğin kitle üretim programlarında kesinlikle aç bırakılmaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Biological control is environmentally friendly methods applied against agricultural pests. The biological fighting macrobial agent Oenopia conglobata (Linnaeus) (Coleoptera: Coccinellidae) is a general predator fed on many pests. In this study, it was aimed to determine the kannibalistic behaviors in laboratory conditions in 25 C temperature, 65% proportional humidity, 16: 8 L:D photoperiod light conditions in order to produce O. conglobata massively economically, quickly and efficiently. In the study, experiments were carried out to determine the individual behavior of the O. conglobata on eggs and larvae, larvae on eggs and larvae separately. Adult O. conglobata was observed to have kannibalism when 50 eggs of its own were given and the rate of kannibalism in the control group was found to be 16.2%, where as it was 57.6% in the non food group. When 30 larvae of 1st instar were given, the rate of uninfected group was 18.6%, while it was 7.0% in control group. In the first, second, third and fourth instar of O. conglobata, respectively, when the 1st instar larvae 10, 2nd turn 20, 3rd turn 30 and 4th turn 40 were given their own offspring eggs, the rate of uninfluenced group kannibalism was% 67.0%, 78.0%, 66.3% and 57.75%, respectively. It was determined that the rate of kannibalism on the 1st larval stage of larvae of the 4th period was 19.5% in the nutrient control group and 68.5% in the nutrient group. It has been observed that larvae are more aggressive in the 3rd and 4th periods in the kannibalism on the eggs. It has been seen that egg consumption is preferred by the adult larvae. As a result, cannibalism in mass production is a condition favored by O. conglobata to survive. It has been determined that O. conglobata is a statistically significant difference between the different periods of hunger, which is characterized by carnivalistic behaviors and non-starved individuals. For this reason, the predatory beetle must never