Tesbih çalısı yaprağının besleme değeri ve metan üretim potansiyelinin belirlenmesi
Determination of nutritive value and methane production potential of storax tree leaves
- Tez No: 526922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER BOZKURT KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin birçok bölgesinde bulunan ve ruminantlar için önemli bir yem kaynağı olan tespih çalısının (Styrax officinalis L.) besin madde içerikleri, in vitro gaz üretimi ve metabolik enerji içerikleri ve organik madde sindirilebilirlikleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yapılan çalışmada mayıs, temmuz ve eylül olmak üzere 3 farklı dönemde bitki örnekleri analizleri yapılmak üzere toplanmıştır. Çalışma sonucunda Kuru Madde, Ham Kül, Ham Yağ, NDF, ADF değerlerinde eylül döneminde, mayıs ve temmuz dönemlerine göre artışlar meydana gelmiştir. Mayıs dönemi ile kıyaslandığında Eylül döneminde KM %64, HK %23, HY %30.5, NDF %9.8, ADF %9.8 artış olmuştur. Tespih çalısı bitkilerinde yapılan analizler neticesinde kuru madde miktarı mayıs, temmuz, eylül dönemlerinde sırasıyla % 30, % 40, %50 civarında bulunmuştur. Vejetasyon döneminde olgunlaşmayla paralel olarak kuru madde içeriğinde artışlar olmuştur. Ham protein oranı tespih çalısı bitkilerinde mayıs, temmuz, eylül döneminde sırasıyla %19, %17, %15 civarında bulunmuştur. Tespih çalısı bitkilerinde gelişmenin ilerlemesiyle birlikte bitkilerin büyümesinde görev alan ham protein oranında azalmalar ve hücre çeperi maddelerinde artışlar gözlenmektedir. Tespih çalısı bitkisinde ham yağ içeriği mayıs, temmuz, eylül döneminde sırasıyla göre %3.2, %4.4, %4.3 değişmekle birlikte en yüksek temmuz döneminde olup eylül dönemine yakın bir oranda bulunmuştur. Tespih çalısında ham kül içeriği mayıs, temmuz, eylül dönemlerine göre sırasıyla 8.58, 9.86, 10.56 olarak bulunmuştur. Kuru madde miktarının dönemlere göre yükselmesiyle ham kül oranı da artmıştır. NDF içeriği sırasıyla % 37.5, % 39.0, % 41.5 bulunmuştur. Vejetasyon döneminde olgunlaşmayla paralel olarak NDF içeriğinde de artışlar olmuştur. ADF içeriği dönemlere göre % 27, % 28.5, % 30 civarında bulunmuştur. Biçim zamanı ilerledikçe paralel olarak ADF içeriği de yükselmiştir. Metabolik enerji dönemlere göre 8.86-10.06 (MJ/kg KM) arasında değişkenlik göstermiştir. Organik madde sindirim düzeylerinin yapılan analiz neticesinde en yüksek organik madde sindirim düzeyi %58.71 ile temmuz döneminden elde edilmiştir. Gaz üretimi 0, 3, 6, 12, 24, 48, 72 ve 96 saatlik inkübasyonlarla belirlenmiş olup gaz ölçüm değerleri genel olarak yüksekten başlanarak sırasıyla eylül, temmuz ve mayıs dönemlerinde gerçekleşmiştir. Bu çalışma Akdeniz iklimi kuşağı meralarının özellikle yazın kuraklık dönemlerinde vazgeçilmez yem kaynaklarından olan tespih çalısı bitkisinin besin madde içeriği ve hayvan besleme açısından yem değeri ve kalitesi belirlenmiştir. .
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to identify the impact of nutritive values of“storax tree”(Styrax officinalis L.) in vitro gas production, metabolic energy drinks and organic substance digestibility. In this study, plants samples have been collected for analysis in 3 different terms, that is, May, July and September. As a result of the study, Dry Substance, Raw Ash, Raw Oil, NDF and ADF values have increased in September when compared to May and July. In September, when compared to May, KM has increased 64%, HK 23%, HY 30.5%, NDF 9.8% and ADF 9.8%. The analysis of the storax tree plants has shown that the dry substance amount is around 30, 40 and 50 % in May, July and September respectively. There have been increases in dry substance contents parallel to maturation in vegetation period. Raw protein amount is found as 19, 17 and 15 % in May, July and September respectively. With the growing of the storax tree, decreases in raw protein, which takes part in growing of the plant, and increases in cell membrane are observed. Raw oil content in storax tree plant varies respectively 3.2, 4.4 and 4.3% in May, July and September, where the highest value is in July, which is also close to the value in September. Raw ash content in storax tree plant varies respectively 8.58, 9.86 and 10.56 in May, July and September. As dry substance amount increases per periods, raw ash amount increases too. NDF is found 37.5 %, 39.0 % and 41.5%. There have been increases in NDF amount parallel to maturation in vegetation period. ADF content is found as 27%, 28.5% and 30% per periods. Parallel to the improvement of the unit time, ADF content has also increased. Metabolic energy has varied between 8.86 and 10.06 (MJ/kg KM) as per periods. The analysis of organic substance digestion levels has shown that the highest organic substance digestion is in July with the value of 58.71%. Gas production has been identified via 0, 3, 6, 12, 24, 48, 72 and 96 hours incubations, and gas measurement values has started generally from the highest and actualized respectively in September, July and May. This study has identified nutrition substance content of the storax tree plant, which is an indispensable nutrition resources of Mediterranean climate type forages especially during the drought terms of , and their nutrition value and quality for animal feeding.