Boraks ve borik asit ile emprenye edilmiş ve ısıl işlem görmüş karaçam odununun bazı fiziksel ve mekanik özellikleri
The same physical and mechanical properties of impregnated with borax and boric acid and heat-treated black pine wood
  1. Tez No: 526927
  2. Yazar: BİLAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde doğal olarak yetişen Karaçam (Pinus nigra Arnold) ağacı, birçok sektörde yaygın olarak kullanılan boraks ve borik asit kimyasalları ile çeşitli oranlarında çözündürülerek daldırma yöntemiyle emprenye edilmiş ve ısıl işleme tabi tutulmuştur. Bu amaçla standartlara uygun olarak hazırlanan deney örnekleri % 1, % 3 ve % 5 oranlarında çözündürülmüş bor türevlerinde 48 saat süreliğine daldırma yöntemiyle emprenye edilmiş daha sonra ısıl işlem fırınında normal atmosfer ortamında 150, 170, 190 ve 210 °C'de 3 saat süre ile ısıl işlem uygulanmıştır. Elde edilen deney örnekleri üzerinde hava kurusu yoğunluk, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, liflere paralel basınç direnci ve hacimsel şişme değerlerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Sonuç olarak, ısıl işlem sıcaklığı arttıkça hava kurusu yoğunluk, eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü, liflere paralel basınç direnci ve hacimsel şişme değerlerinde düşüşlerin olduğu belirlenmiştir. Boraks ve borik asit çözeltileriyle emprenye edilen örneklerin fiziksel ve mekaniksel özelliklerinde önemli değişiklikler olurken, en fazla fiziksel ve mekaniksel değişimler 210 °C'de ısıl işlem uygulanan örneklerde, en az ise 150 °C'de ısıl işlem uygulanan örneklerde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the black pine (Pinus nigra Arnold) that naturally grows in our countryis impregnated and heat treated through dipping method by dissolving with borax and boric acid chemicals in various ratios widely used in many sectors and widely produced in our country. For this purpose, the test specimens prepared in accordance with the standards were impregnated in the dissolved % 1, % 3 and % 5 boron derivatives by dipping for 48 hours and then heat treated at 150, 170, 190 and 210 °C for 3 hours under the normal atmosphere in the heat treatment furnace. On the obtained test specimens, variations in air-dried density, bending strength, modulus of elasticity in bending, compressive strengthparallel to grainand volumetric swelling values were investigated. According to the the results, as the heat treatment temperature increased, the decreases in the values of air dried density, bending strengthand modulus of elasticity in bending, compressive strength parallel to grain and volumetric swell were observed. The physical and mechanical properties of the samples impregnated with borax and boric acid solutions varied considerably, with the most physical and mechanical changes being observed in the samples heat treated at 210 °C and the lowest variations were observed in the samples heat treated at 150 °C.