Evlilik doyumu ile paternal bağlanma arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between marital satisfaction and paternal attachment
- Tez No: 526957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan araştırmanın amacı babaların evlilik doyumu ile paternal bağlanma ve altboyutları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırma Ankara ili Çankaya ilçesindeki üç adet farklı Aile Sağlığı Merkezinde uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 6-12 aylık bebeği olan 25 yaş ve üstü 142 evli baba oluşturmaktadır. Data toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği ve Evlilik Yaşamı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma sorularının cevaplanması amacıyla seçilecek testler için veri dağılım türleri dikkate alınmış ve parametrik test tekniklerinin normal dağılım varsayımının sağlanmadığı görüldüğünden araştırma sorularının cevaplanması amacıyla parametrik olmayan test tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda evlilik doyumu ile paternal bağlanma arasında ilişki bulunmuştur. Farklı yaş grubundaki katılımcılar arasında sabır ve hoşgörü altboyutu ve Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği bakımından istatiksel olarak anlamlı farkların olduğu görülmüştür. Bu bulgulara ek olarak ortalama sıra değerleri incelendiğinde 3-4 çocuk sahibi olan katılımcıların 1-2 çocuk sahibi olan katılımcılardan daha yüksek Evlilik Doyumu Ölçeği puanına sahip olduğu görülmüştür. Araştırmanın esas konusu olan paternal bağlanma ile evlilik doyumu arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş dolayısı ile iki kavram arasında ilişki olduğu tespit edilerek literatüre yeni bir kaynak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between marital satisfaction of fathers and their paternal attachment, and the relationship between its sub-dimensions. The research is applied in three different Family Health Centers in Ankara-Çankaya. The research's sample is consisted of 142 married fathers who are older than 25 and have a 6-12 months baby. Personal Information Form, Father-Infant Attachment Scale and Marital Life Scale were used as data collection tools. SPSS program is used in this research. On the purpose of answering the research questions, the types of data distribution for the tests to be chosen was taken into consideration and in order to answer the research questions, the techniques which are not parametric was utilised since the normality assumption of parametric test techniques failed. Results showed that there is a relationship between marital satisfaction and paternal attachment. According to the results, there is a statistically significant difference between different age ranged participants, according to their patience and tolerance sub-dimensions and father-infant attachment scales. In the light of these information, it is found that there is a relationship between fathers' age and their paternal attachments. Additionally, when mean ranks were examined, it is found that the participants' having 3-4 children had higher score on Marital Life Scale than others having 1-2 child(ren). In conclusion, the relationship between marital satisfaction and paternal attachment, which is the main topic of this research is found statistically significant and by determining a relationship between the notions a new reference is provided to the literature.