Ergenlerde riskli davranışlar, benlik saygısı ve ölüm kaygısı arasındaki ilişki
The relation of risky behaviour, self-esteem and death anxiety in adolescents
- Tez No: 526958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada ergenlerde riskli davranışlar, benlik saygısı ve ölüm kaygısı arasındaki ilişkiler demografik değişkenlerle beraber incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Riskli Davranışlar Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Ölüm Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul'un Kadıköy ilçesindeki 14-18 yaş arası lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini basit tesadüfi yöntemle seçilmiş 244 ergen oluşturmaktadır. Veri analizi SPSS paket programında yapılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon ve Spearman Korelasyon kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizinin anlamlı çıktığı durumlarda farklılığın kaynağı olan grup veya grupları saptamak amacıyla Tukey Post Hoc testlerine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda üç ana değişken arasında anlamlı sayılabilecek düzeyde korelasyon saptanamamasına rağmen, demografik değişkenler ile ana değişkenler arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları ve sınırlılıkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the relationship between risky behavior, self-esteem and death anxiety in adolescents allied with demographic variables. Sociodemographic Information Form, Risky Behavior Scale, Rosenberg Self-esteem Scale and Death Anxiety Scale were used in this study. The population of the study consisted of high school students in Kadıköy district, age rage was 14-18. The sample of the study consisted of 244 adolescents selected using simple random sampling. Data analysis was performed with SPSS program. Independent sample t-test, One way ANOVA, Pearson Correlation and Spearman Correlation were used to analyze the data. In case overall difference found between groups, Tukey Post Hoc tests were used to determine specific group or groups which cause discrepancy. Based on the results of the study correlations between main variables were not statistically significant. Although, meaningful relations found between demographic variables and main variables. Results and limitations of the study were discussed.