Türkiye'de yargı bağımsızlığı çerçevesinde Hakimler ve Savcılar Kurulu
Within the framework of judicial independence of judges, prosecutors installation in Turkey
  1. Tez No: 526959
  2. Yazar: MELEK KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT BİNNUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Demokratik hukuk devletinin en temel gereklerinden biri olan yargının başta Anayasa olmak üzere kanunlarla kendisine verilen görevleri yerine getirebilmesi için bağımsız olması gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi hiç şüphesiz yargı işlevini yerine getiren bağımsız ve teminatlı hakimlerin varlığına bağlıdır. Mahkemelerin bağımsızlığı ve hakimlik teminatı ilkeleri hukuk devletinin en temel unsurlarından kabul edilmiştir. Yargı organına tanınmış olan bu güvenceler anayasal düzeyde güvence altına alınmışlardır. Yargı bağımsızlığına ilişkin bu ilkelerin sağlanması için hakimlerin mesleğe kabul, atanma ve özlük işlerinin bağımsız bir kurul tarafından yerine getirilmesi gereklidir. Bu kurul ülkemizde Hakimler Savcılar Kurulu'dur.HSK yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı hususunda çok önemli bir konumdadır. Çalışmamızın ilk bölümünde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı,unsurları, tarihsel gelişim süreci incelenmiş, İkinci bölümde Hakimler Savcılar Kurulu'nun geçmişten günümüze oluşumu,yapılan değişiklikler ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise HSK'nın Yargı bağımsızlığına olan etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise çalışma özetlenerek mevcut yapıya yönelik eleştirilere ve çözümlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental requirements of the democratic state of law is that the judiciary must be independent in order to fulfill the duties assigned to it by the laws, especially the Constitution. It is undoubtedly dependent on the existence of independent and guaranteed judges who perform the judicial function. Principles of independence of the courts and the principles of judicial assurance have been accepted from the most basic elements of the rule of law. These guarantees, which are recognized by the judiciary, are guaranteed at the constitutional level. In order to ensure these principles regarding judicial independence, the appointment, appointment and personal affairs of the judges must be fulfilled by an independent committee. In our council, the Judges Prosecutor's Board is a very important position for the independence and impartiality of the judiciary. In the first part of our work, judicial independence and objectivity, elements and historical development process are examined. In the second part, the history formation of the Judges Prosecutor's Office and the changes made in detail are discussed. In the third part, the effects of HSK on judicial independence are examined in detail. In the conclusion section, the study was summarized and criticisms and solutions to the current structure were included.