Yargıcın örgütlenme özgürlüğü; Türkiye deneyimi
Freedom of judge's association; Turkisch experience
  1. Tez No: 471121
  2. Yazar: NUH HÜSEYİN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÜZELTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Türkiye'de yargı bağımsızlığı konusu özellikle son yıllarda sıkça tartışılmaya başlanmıştır. Yargı bağımsızlığını sağlamanın bir yolu da iyi eğitim almış, psikolojisi sağlam, yargı etik ilkelerine bağlı yargı mensuplarının yetiştirilmesi yanında, onların ifade ve örgütlenme özgürlüklerini uluslararası sözleşmelere uygun olarak, özgürce kullanabildikleri mesleki sivil örgütlerinin bulunmasıdır. Bu çalışmada, Türkiye'de yargı bağımsızlığı kadar tartışılan sivil yargıç örgütlerinin varlığının hukuka uygunluğu, siyasilerden gelen yargıçların dernek kurucusu olamayacakları eleştirileri, yargıçların sendika kurucusu olamayacaklarına dair inanç ve kararlar tartışılarak, konuya açıklık getirmek amaçlanmıştır. Araştırma çerçevesinde, uluslararası ve ulusal mevzuat ile doktrin taranmış, yargı mensupları arasında önceden yapılan anketlere ek bir anket yapılmış, bazı derneklerin karar defterleri taranmıştır. Türkiye'de yargıçların örgütlenmeleri önündeki yasalardan, yürütmeden, demokrasi kültüründen, amaç dışı üyeleşmeden kaynaklanan sorunlar saptanmıştır. Çalışmanın sonunda, Türkiye yargı tarihinin son 10 yılı ve sivil yargı örgütlenmesinin kısa bir özeti yapılarak, daha önce pek çalışılmamış olan bu alanda, araştırmacılara bir kaynak kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of judicial independence in Turkey has become a question of heated debate, especially in recent years. One of the paths to ensure it is; to train lawyers who are well educated, mentally stable, and committed to ethic values. Besides, the presence of professional associations that provide lawyers to exercise a right to association and freedom of speech in compliance with international conventions is another necessity to assure judicial independence. Here at this thesis study, the presence of judges' associations, a contradictive topic as much as the independence of the judiciary in Turkey, and its accordance with law is discussed. Also, politicians argue that judges shall not be founders of associations. In the thesis, the idea and judgments regarding the topic are examined in order to clarify the subject. As a part of the research, both international and local regulations were viewed; a poll, in addition to recent ones had been carried out among lawyers, was conducted and also minute books of some associations was investigated. Furthermore, problems of judges associations that arise from laws and executive power, lack of democratic culture and misuse of membership are analyzed. In the final part of thesis study, a short summary of the history of Turkish justice system and also the judicial organization of judges in the last decade was given to provide a source to researchers about an unfamiliar field.