Alterity and hybridity in Bola Agbaje's Gone Too Far! and Caryl Churchill's A Number
Bola Agbaje'nin Gone Too Far! ve Caryl Churchill'in A Number oyunlarında ötekilik ve melezlik
- Tez No: 526991
- Danışmanlar: PROF. DR. VİSAM MANSUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Çağdaş İngiliz Tiyatrosunun önemli iki kadın oyun yazarı olan Caryl Churchill ve Bola Agbaje'nin yaşamını ve eserlerini ele almaktadır. Bu tez çalışmasında, Agbaje'nin komedisi, Gone Too Far! ve Churhcill'in bilim kurgusu, A Number ötekilik ve melezlik konuları açısından eleştirel açıdan incelenmektedir. Tezin ilk bölümü ötekiliğin ve melezliğin ne olduğunu ve farklı bağlamlarda nasıl tanımlandığı sorusunun peşine düşmektedir. Ünlü filozof ve eleştirmenlerin görüşleri ışığında iki kavramın farklı tanımları yapılmaktadır. Gone Too Far!, Agbaje'nin kendi deneyimlerinden yola çıkarak oluşturduğu otobiyografik oyunudur. Karakterleri, çok kültürlü Britanya'da siyahi ve göçmen olmanın zorluklarıyla mücadele ederler. Agbaje, bu sorunu farklı etnik kökene ait siyahi gençlerin kimlik çatışmaları üzerinden göstermektedir. Ötekilik sorunu, hem toplumdaki önyargılar, ırkçı düşünceler ve kalıp yargılar ile hem de karakterlerin kendi farklılığını yani etnik kökenini benimsememesi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Bunun üstesinden gelebilmek için ihtiyaçları olan ise, melez bir kimlik inşa etmek ve diğerlerinin farklılığına saygı duyarak uyum içinde yaşamaktır. A Number'da ise, ötekilik kavramı öne çıkan bir faktördür çünkü klonlanmanın sonucunda karakterler orijinal olmak için çabalamaktadırlar, farklı kişilik özelliklerine sahip olsalar bile. Ben-merkezli kimlik inşa etme çabaları,“kendi”ve“öteki”arasındaki ilişkiyi olumsuz etkilemektedir. Gerçekliğin yapay olanla melezlenmesi sonucu üst-gerçekliğin oluştuğu bir geleceğe ışık tutan Churchill, önemli olanın farklılıkların ve benzerliklerin farkında olarak bir kimlik inşa etmek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the life and works of Caryl Churchill and Bola Agbaje, two of the most important female playwrights of the Contemporary British Theatre. In this dissertation, Agbaje's comedy, Gone Too Far! and Churchill's science fiction, A Number are critically examined for the concepts of alterity and hybridity. The first part of the thesis traces what alterity and hybridity are and how they are defined in different contexts. Various definitions of the two concepts are introduced in the light of some prominent philosophers' and critics' views. Gone Too Far! is an autobiographical play created by Agbaje depending on her personal experiences. Her characters struggle with the challenges of being black and immigrants in multicultural Britain. Agbaje shows this problem through the identity conflicts between black teenagers of different ethnic backgrounds. The issue of alterity arises both because of prejudices, racist thoughts and stereotypes, as well as the fact that characters do not embrace their own otherness, that is, their ethnic identity. What they need to overcome the issue is to build a hybrid identity and to live in harmony by having respect for the differences of the others. In A Number, the concept of alterity is a stand-out factor because the characters seek for originality as a result of cloning, even though they have different personality traits. Any efforts to build a self-centred identity negatively affect the relationship between“the self”and“the other.”By shedding light on a future where hyperreality occurs as a result of the hybridization of reality and artificiality, Churchill highlights that it is important to build an identity by awareness of differences and similarities.