Müzikoloji'de yenilik ve eleştirellik bağlamında yeni müzikoloji
New musicology within the context of innovation and criticism in musicology
  1. Tez No: 589688
  2. Yazar: ASLIHAN IŞILTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT YÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Müzikoloji disiplininde yer alan Yeni Müzikoloji alanının tanımı, amacı, kapsamı ve yönteminin ne olduğuna dair yapılan bu çalışmada, aynı zamanda Yeni Müzikoloji'nin Eski Müzikoloji'den farklılığı da incelenmiştir. Yeni Müzikoloji'ye ait düşünme ve değerlendirme yöntemleri, kavramlar, tanımlar, çalışma alanları, öncü araştırmacıların teorik çerçeveleri hakkındaki verilere, araştırmaya problemine uygun olup ulaşılabilen yazılı kaynakların analizi sonucunda ulaşılmış ve ilgili veriler betimsel veri analizi tekniğiyle çözümlenerek bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Yeni Müzikoloji'nin tanımının müzik ilintili sorunları tarihsel, teorik, varlıkbilimsel ve değerbilimsel bakımdan çok disiplinli bir yapıda inceleyen post- kapitalist, post-pozitivist, post-modernist müzik bilimsel çalışmalar olduğu, amacının müziğin tüm süreçlerinin nesnel, eleştirel, yenilenmeci, ilerlemeci bir perspektifte politik, ekonomik, sosyal, kültürel ve sanatsal bakımdan incelenmesi olduğu, kapsamının disiplinlerarası ve genişleyen bir yapıyla kompozisyon, performans, metin değer ve anlam analizleri, etnomüzikoloji, kültür teorisi, müzik psikolojisi, müzik terapisi, film, teknoloji, popüler müzik, toplumsal cinsiyet, cinsellik, göç, öteki, melezlik, kimlik, sınıf, ırk, ekonomik, kültürel, sosyolojik, postkolonyal çalışmaları içerdiği ve yönteminin ise eleştirel yöntem olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which has been carried out to identify the definition, aim, scope and method of the New Musicology field in the discipline of musicology, has also examined the differences of New Musicology from Old Musicology. New musicology's contemplation and assessment methods, its concepts, definitions, fields of study, as well as the information related to leading scholars' theoretical frameworks have been acquired after data - obtained from accessible documentation/literature reviewed as part of the present study - have been analysed with the descriptive data analysis technique. As a result of the research, it is determined that the definition of the New Musicology is the post-capitalist, post-positivist, post-modernist music scientific studies analysing music-related problems in a multidisciplinary structure in historical, theoretical, ontological and semantic terms; that the aim of the New Musicology is to examine all processes of music in objective, critical, regenerative (innovative) and progressive frame in terms of political, economic, social, cultural and artistic perspectives; that the scope of the New Musicology with an interdisciplinary and expanding structure consists of studies regarding composition, performance, text value and meaning analysis, ethnomusicology, cultural theory, music psychology, music therapy, film, technology, popular music, gender, diaspora, alterity, hybridity, identity, class, race, as well as economic, cultural, sociological, postcolonial studies; and that the method of New Musicology is Critical Method.