The Construction of otherness: Difference and identity in V. S. Naipaul's The Mimic Men and Lewis Nkosi's Mating Birds
  1. Tez No: 98829
  2. Yazar: TAHSİN ÇULHAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BAKARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ABSTRACT Being an analysis of two post-colonial novels on the basis of a post-colonial leitmotif, namely, otherness, difference, and identity, this study professes that post- colonialism itself and these novels constitute an endeavor of constructing an authentic and honorable identity. The study essentially covers colonial and post-colonial identities, but it also makes assessments on identities in general. Accordingly, differences between human beings are only facilitators and catalysts of understanding, acquaintance, love, respect, and responsibility between them, and also it is differences which elicit and stimulate humans' synergy and creativity. The study acknowledges that identities are shaped by differences and attempts to answer questions such as: Are identities God-given essences? How many kinds of identities are there? Do human beings have a common identity? Are some nations and cultures ontologically superior to others? Do differences between human beings entitle some to degrade others? While answering these, the study criticizes all mentalities, traditions, and discourses - primarily the mentality, tradition, and discourse of the imperial and neo-imperial West - that have prescribed prejudice and coercion in relationships and ingrained artificial demarcations between human beings. The thesis follows a systematic approach of gradual contextualization-progression and is divided into four essential chapters. Correspondingly, controversies on the signification of the term post-colonial, a chronicle of colonialism and the Western colonialist discourse, nationalism of post-colonial countries, and an account of post- colonial discourse and theory are all within the boundaries of Chapter I. Focusing on almost all dimensions of the relationship between the colonized and the colonizer, the same chapter also depicts the portrait of both. Chapter II supplies some background information on The Mimic Men. It narrates the history of Naipaul's homeland, Trinidad, and Naipaul's biographical details, and gives a detailed account of his personality, and work. The final section of this chapter demonstrates how alterity and identity are fabricated in the novel. Likewise, Chapter III is allocated to Mating Birds. It first chronicles the history of South Africa and apartheid; then, it covers Nkosi's life, character, and oeuvre. Finally, it describes how otherness, difference, and identity are constructed in the novel. The last chapter epitomizes the study, reveals the dawned conclusions, and makes predictions on relevant future studies.
Özet (Çeviri)
ÖZET Post-colonial (sömürgecilik sonrası) edebiyatların ve söylemin ana temalarından olan ötekilik, farklılık ve kimlik konsepti temelinde iki post-colonial romanın tahlili olan bu çalışma, hem post-colonialism'in kendisinin hem de bu romanların otantik ve itibarlı bir kimlik tesis etme girişimi olduğunu ileri sürmektedir. Proje temelde colonial (sömürgecilik) ve post-colonial (sömürgecilik sonrası) kimlikleri kapsamasına rağmen, hiçbir zaman kimlikler hakkında genel değerlendirmelerde bulunmaktan kaçınmamaktadır. Buna göre, insanlar arasındaki farklılıkların yegane varoluş sebebi, birbirlerini anlamaları, tanımaları, sevmeleri, saygı göstermeleri, ve karşılıklı sorumluluk hissetmeleri içindir. Ayrıca, farklılıkların başka bir fonksiyonu da insanların sinerjisini ve yaratıcılığım kamçılayıp aktif hale getirmektir. Bunlara ilaveten çalışma, kimliklerin farklılıkların doğal bir sonucu olarak tezahür ettiğini teyit etmekte ve şu sorulan cevaplamaya gayret etmektedir: Kimlikler değişmez ilahi özler midir? Kaç tür kimlik vardır? İnsanların ortak bir kimliği var mıdır? Bazı milletler ve kültürler öbürlerinden ontolojik olarak daha mı üstündürler? İnsanlar arasındaki farklılıklar bazı insan topluluklarına öbürlerini aşağılama hakkı verir mi? Bunları cevaplarken çalışma, başta emperyalist ve neo-emperyalist Batı mentalitesi, geleneği ve söylemi olmak üzere ilişkilerde önyargı ve zorbalığı öngören ve insanlar arasına suni ayrımlar koyan bütün mentaliteler, gelenekler ve söylemleri eleştirmektedir. Tez, dört ana bölümden oluşmakta ve kademeli bağlam oluşturma yoluyla konuyu irdeleyerek sistematik bir yaklaşım izlemektedir. Buna göre, birinci bölüm, post-colonial teriminin anlamı hakkında süregelen uyuşmazlıkları dile getirmekte, sömürgeciliğin ve sömürgeci Batı söyleminin tarihi gelişimini ve post-colonial ülkelerdeki milliyetçilik tecrübesini anlatmakta, post-colonial söylem ve teorisinin özelliklerini ortaya koymaktadır. Sömürgeciler ve sömürülen insanlar arasındaki ilişkinin bütün boyutlarına değinen bu bölüm, bu iki insan prototipinin portrelerini de sunmaktadır. İkinci bölüm, ilk başta bağlam oluşturma amacıyla The Mimic Men adlı roman hakkında arka plan bilgi vermektedir. Naipaul'un vatanı Trinidad'ın tarihi, Naipaul'un biyografisi, kişiliği ve eserleri bu bölümün ön kısımlarım oluşturmaktadır. Bu bölümün son kısmı, romanda farklılık ve kimliklerin nasıl teşkil edildiğini göstermektedir. İkinci bölüme paralel