Sosyal hareket içerisinde öğrenme: İlerici Kadınlar Derneği örnekleminde alan çalışması
Learning in social movements: The case of the Progressive Women's Organization
  1. Tez No: 527031
  2. Yazar: GÜLAY ERKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NEVRA SEGGİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkinlerin sosyal hareket içerisinde edindikleri öğrenmeleri incelemek ve sosyal hareket esnasında edinilen öğrenmelerin yetişkinlerde başlattığı dönüşümü yetişkin eğitimi açısından tespit etmek ve elde edilen bulgularla eğitimsel çıkarımlarda bulunmaktır. Bu çalışma için İlerici Kadınlar Derneği'nin tek şubesi olan Beyoğlu Şubesi'nde (İstanbul) alan çalışması yapılmıştır. Halihazırdaki çalışma aynı zamanda, eylemci olmak için politik olmayan ve kişisel sebepleri referans alan 'Yeni Sosyal Hareket' olgusunu da dayanak almaktadır. Bu olgu, sosyal hareketi kendi hayatlarını değiştirme ve geleceklerini düzenlemede bir argüman olarak kullanarak mücadele veren bugünün kuşağını net anlamayı sağlayan anahtar bir olgudur. Adı geçen derneğe üye on kadın ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların yaşları 27 ile 62 arasındadır. Görüşmelerden elde edilen bilgiler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre kişisel ve sosyal sebeplerle eylemci olarak sosyal bir harekete katılmak yetişkinlerde olumlu dönüşüm sağlamıştır, bu olumlu etki yetişkinleri daha özgüvenli, mutlu, diğergam, cesur, katılımcı, özgür, cömert, sosyalist, farkında, empatik ve insancıl yapmıştır. Katılımcılar bu yolla hayatlarını, fikirlerini ve geleceklerini değiştirdiklerini söylemişlerdir. Aynı zamanda çocuklarının, tüm ailelerinin ve arkadaşlarının da onlarla birlikte değiştiğini ifade etmişlerdir. Yapılan analizler sosyal harekete katılan yetişkinlerin sosyal hareketi gerçek bir öğrenme alanı olarak düşündüklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to explore the learnings gained in social movements that have been transformative for adults in terms of their education. A case study was conducted focusing on the Progressive Women's Organization (PWO) in Turkey at its office in the Beyoğlu district of İstanbul. The study was informed by new social movement theory, which is concerned with personal, nonpolitical reasons for engaging in activism. New social movements are key phenomena in the struggle by today's generation to change the future. The research described here involved in-depth interviews with ten female members of the PWO ranging in age from 27 to 62 years. The findings revealed that engagement in activism for personal and social reasons in the context of a social movement can transform adults in positive ways with regard to confidence, happiness, altruism, courage, willingness to participate, generosity, and empathy. The interviewees affirmed that activism had changed their lives, ideas, and prospects for the future and had impacted their children, families, and friends as well. These findings suggest that individuals who participate in social movements believe themselves to be engaged in significant learning opportunities.