Halkla ilişkiler açısından sosyal sorumluluk: Karatay Belediyesi örneği
Social responsibility in terms of public relations: The case of Karatay Municipality
  1. Tez No: 527032
  2. Yazar: MUSTAFA İBALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASRET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sosyal sorumluluk son zamanlarda en önemli konulardan birisi haline gelmiş ve kurumlar ile toplum arasında bir bağlantı kurarak, kurumun toplumun ihtiyaçlarına veya sorunlarına ilişkin duyarlı olmaları bakımından önem kazanmıştır. Aynı zamanda kurumların imajını da belirleme konusunda önemli bir rol oynayan sosyal sorumluluk bir halkla ilişkiler faaliyeti olarak görülmektedir. Stratejik bir iletişim yönetimi olarak kabul edilen halkla ilişkilerde kurumların itibarı, en önemli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu bakımdan kuruluşlar geleneksel amaçları bir kenara bırakıp sosyal, ekonomik, toplumsal ve teknolojik değişimler kapsamında, daha faydalı amaçlar edinerek, sosyal sorumluluk konusunda çalışmalarını artırmışlardır. Sosyal sorumluluk yönetimlerin esas faaliyetleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle sosyal sorumluluk kurumların itibarını geliştirici bir özellik olması nedeniyle toplumun sorunlarına karşı duyarsız kalmaması gerekmektedir. Bu bağlamda çalışmada belediyeler açısından halkla ilişkiler ve sosyal sorumluluk bağlantısı hedeflenmiştir. Belirlenen hedef doğrultusunda sosyal sorumluluğun yapısı teorik anlamda irdelenmiş, sosyal sorumluluğun halkla ilişkilerin uygulama alanlarındaki rolü tartışılmıştır. Sosyal sorumluluk faaliyetlerini gerçekleştiren Karatay Belediyesi'nin, toplumun ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerinin sürdürülebilirliği, yaygınlaştırılması ve katkısı incelenerek halkla ilişkilerin sosyal sorumluluk iletişiminde kilit bir role sahip olduğu, bu bağlamda halkla ilişkilerin üstlendiği sosyal sorumluluk faaliyetlerinin toplumda sosyal hedeflere ulaşmayı sağlayacak olan bir disiplin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Social responsibility has become one of the most important issue recently and gain importance in regard to make institutions more sensitive about the necessities and problems of the society by establishing a connection between institutions and society. At the same time by having an important role in determining the image of the institutions, social responsibility is considered as a public relations activity. In public relations which is regarded as a strategic method of communication, the reputation of the institutions is among the principal objectives. In this respect, institutions had put traditional objectives to one side and had aimed more beneficial goals within the context of social, economic, social and technological changes and had increased their activities on the subject of social responsibility. Social responsibility is among the main areas of activity of administrations. Because social responsibilty is an activity for gaining reputation for institutions, they should not be insensible to the problems of the society. In this context, in this study, it is aimed to analyze the connection between public relations and social responsibility with regard to municipal authorities. Within the determined objective, the structure of the social responsibility is examined theoretically and the role of social responsibility in the application area of public relations is discussed. By analyzing the maintainability, extensification and contributions of social responsibility projects conducted by the administration of Karatay Municipality in accordance with the necessities of the society, it is concluded that the public relations play a key role in public responsibility communication and the social responsibility activities conducted by public relations within this context is a discipline which will ensure accomplishing the social objectives for the society.