Testing the effectiveness of a dating violence prevention program among college students in Istanbul
Bir flört şiddeti önleme programının İstanbul'da üniversite öğrencileri arasında etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 527037
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL, PROF. DR. GÜLER FİŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Üniversite öğrencileri arasında flört şiddeti, ciddi akademik, psikolojik ve fiziksel riskleri beraberinde getiren psikolojik ve sosyal bir sorundur. Türkiye'de flört şiddetini önleme konusunda üniversite öğrencilerine yönelik etkinliği sınanmış herhangi bir program bulunmamaktadır. Bu çalışma, İstanbul'daki bir üniversitenin öğrencilerine bir önleme programı uygulayarak ve bu programın etkinliğini karma yöntemlerle sınayarak literatürdeki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Bu çalışma kapsamında feminist klinik yaklaşımlara dayanarak bir flört şiddeti önleme programı geliştirilmiştir. Programın amacı flört ilişkilerinde eşitlik, güvenlik, karşılıklılık ve sorumluluk kavramlarını tanıtmak, şiddetin oluşmasını önlemektir. Program önce pilot olarak test edilmiş, daha sonra birbirini takip eden 8 haftalık oturumlar aracılığıyla Şubat-Mayıs 2017 arasında 5 gruba (47 katılımcı) uygulanmıştır. Kantitatif bölümde yarı-deneysel bir öntest-sontest dizaynı kullanılmış, kontrol (49 katılımcı) ve önleme grupları belirli davranış ve tutum ölçümlerinde karşılaştırılmıştır. Öntest puanlarını ve ilgili eş değişkenleri kontrol ederek sontest puanları üzerinde yapılan bir dizi ANCOVA analizi, programın duygularla başa çıkma ve uyum gösterme becerileri, kadınlara karşı korumacı cinsiyetçilik, erkeklere karşı çelişik duygulu cinsiyetçilik, psikolojik şiddete ilişkin tutumlar bakımından bir fark yaratmadığını göstermiştir. Buna karşın kadınlara karşı düşmanca cinsiyetçilikte ve fiziksel şiddete ilişkin tutumlarda anlamlı bir azalma olduğu görülmüştür. Kalitatif bölümde, önleme gruplarındaki katılımcılarla yarı-yapılandırılmış bireysel görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde amaç, değişimi kolaylaştıran ve zorlaştıran süreçleri araştırmaktır. Görüşmeleri analiz etmek için sosyal inşacı temellendirilmiş kuram analizi yaklaşımı kullanılmıştır. Bu araştırmanın bulguları, sonraki şiddet önleme çalışmaları için feminist klinik yaklaşımların ve beceri-temelli uygulamaların etkili olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Dating violence among college students is a psychological and social issue associated with serious academic, psychological and physical health risks. In Turkey, there has been no published work on any systematic effort or program for the prevention of dating violence in college samples. The present study aimed to fill this gap by implementing a dating violence prevention program to college students attending a university in Istanbul and employed a mixed-methods approach to evaluate its effectiveness. A program was designed to promote equality, safety, mutuality and responsibility in dating relationships, informed by feminist clinical approaches. The program was pilot tested and implemented to five groups (47 participants) in eight weekly consecutive sessions between February-May 2017. In the quantitative part, a quasi-experimental pretest-posttest design with a control group (49 participants) was used to explore the program's effect on behavioral and attitudinal outcome measures. A series of ANCOVAs on posttest scores whilst controlling for pretest scores and relevant covariates showed no improvement in emotion approach coping, accommodative behavior, benevolent attitudes towards women, ambivalent attitudes towards men and attitudes towards psychological dating violence. The significant changes obtained in hostile attitudes towards women and in attitudes towards physical dating violence were promising. In the qualitative part, semi-structured individual interviews were conducted with the prevention groups to explore the processes which facilitated and hindered change. A constructivist grounded theory approach was used. The present results showed that feminist clinical perspectives with skills-based components can provide a valuable guiding framework for future dating violence prevention efforts.