Türkiye'de enflasyon hedeflemesi döneminde parasal aktarım mekanizmasının etkinliği
The effectiveness of monetary transmission under inflation targeting regime in Turkey
- Tez No: 527066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TAY BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Para politikası araçlarının reel üretim ve fiyatlar genel düzeyi üzerindeki etkisi parasal aktarım mekanizması kanalları ile gerçekleşmektedir. Buna göre parasal aktarım kanalları faiz oranı, kredi hacmi, döviz kuru, varlık fiyatları ve beklentiler yolu ile ekonomik hasıla ve fiyatları etkilemektedir. Türkiye'de para politikasının yürütücüsü olan Merkez Bankası para politikası araçlarını kullanarak fiyat istikrarını hedeflemektedir. Bu bağlamda enflasyon oranı para politikasının oluşturulmasında önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de enflasyon hedeflemesinin uygulandığı dönemde parasal aktarım mekanizması kanallarının işlerliği yapısal VAR yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapısal VAR modeline dayalı olarak oluşturulan etki tepki fonksiyonları ve varyans ayrıştırması sonuçlarına göre TCMB'nin enflasyon hedeflemesi uyguladığı dönemde para politikası aracı olarak kullandığı faiz oranı ve kredi hacmi araçları enflasyon ve çıktı üzerinde etkili olmaktadır. Elde edilen bulgular Türkiye'de banka kredi kanalı, faiz oranı kanalı ve döviz kuru kanalının etkin olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
The effect of monetary policy instruments on the level of real production and prices is realized through channels of monetary transmission mechanisms. Accordingly, monetary transmission channels affect the output and the prices through interest rate, bank lending, exchange rate, asset prices and expectations. The Central Bank of the executive of the monetary policy aims to maintain price stability in Turkey using monetary policy tools. In this context, the inflation rate plays an important role in the formation of the monetary policy. In this study, the effectiveness of monetary transmission mechanism channels were analyzed under the inflation targeting regime in Turkey using structural VAR method. According to the results of impulse response functions and variance decomposition based on the structural VAR model, the interest rate and credit volume instruments used by the CBRT as a means of monetary policy are influential on inflation. The findings show that bank lending channel, the interest rate channel, and the exchange rate channel are effective.