Design and development of current-mode hall sensor microarray with analog front-end and ADC integrated circuit
Akım modlu hall sensor mikrodizini için analog ön uç ve ADC entegre devre tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 527118
  2. Yazar: ÖZCAN TUNÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Analog ön uç parçaları ve okuma devresi de dahil olmak üzere çalışılan akım modlu ve çapraz şekilli Hall etkisi algılayıcısı mikrosisteminin her yapı bloğu detaylı bir şekilde sunulmuştur. Bunlar, 4 fazlı akım eğirme, kıyıcı amplifikatörü, anahtarlamalı kondansatör alçak geçiren filtre ve tek eğimli analogdan dijitale dönüştürücülerdir. Akım modlu Hall sensörlerin ofset ve 1/f gürültüsünü ortadan kaldırmak için önemli çaba sarfedilmiştir. Ek olarak kıyıcı yükselticileri kullanan akım-voltaj dönüşümü de araştırılmıştır. 1 kHz civarında gürültü büyüklüğü, doğrama tekniği kullanılarak 65 nV'dan 8 nV'a düşürülmüştür. Çapraz şekilli bir Hall sensörünün optimum W/L oranı 2.55 olarak bulunmuştur, bu 10 uA'lik Hall akımı ile 239 nA/T duyarlılık sağlar. Doğrama frekansının tekli harmoniklerindeki istenmeyen gürültü bileşenlerini ortadan kaldırmak için 5. derece eliptik anahtarlamalı kondansatör alçak geçiren filtre tasarlanmıştır. Manyetik alan verilerini dijital olarak temsil etmek için 10 bitlik tek eğimli ADC tasarlanmıştır. Sunulan tasarımlar UMC 180 nm CMOS teknolojisi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A study of current-mode cross-shaped Hall effect sensors with detailed analyses of each building block of Hall effect sensor microsystems including analog front-end components, and readout circuitry is presented. These include 4-phase current spinning, chopper amplifier, switched capcitor low-pass filter, and single-slope analog-to-digital converters. Significant effort is devoted to eliminate the offset and 1/$f$ noise of current-mode Hall sensors. In addition, current-to-voltage conversion using chopper amplifiers is also investigated. The noise magnitude around 1 kHz is reduced from 65 nv to 8 nv using the chopping technique. The optimum $W/L$ ratio of a cross-shaped Hall sensor is found to be 2.55 which provides a sensitivity of 239 nA/T by biasing at 10 $\mu$A. A switched capacitor 5th order elliptic low-pass filter is designed to remove the unwanted noise components that appear at odd harmonics of the chopping frequency. A 10-bit single-slope ADC is designed to digitally represent the magnetic field data. The designs presented are made using UMC 180 nm CMOS technology.