Analysis of cluster consensus in continuous-time networks with time delays
Gecikmeli sürekli zaman ağlarda kümelenme onaylaşım analizi
  1. Tez No: 527119
  2. Yazar: ÜMİT DEVELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda, çok etmenli sistemlerin dağıtık koordinasyonu, grup robotları, dağıtık sensör ağları, kuş sürüleri, çoklu uzay araçlarında durum hizalaması ve iletişim sistemlerinde kontrol gibi çeşitli alanlardaki potansiyel uygulamaları nedeniyle birçok araştırmacının dikkatini çekmektedir. Bu uygulamaların hepsi, etmenlerin aralarında bilgi alışverişi yaparak, belirli bir ilgi alanı değişkenininüzerindeki onaylaşım protokollerin tasarım ve analizinin önemini göstermektedir. Bir sistemdeki tüm etmenlerin ortak bir hedefe ulaştığı tam onaylaşım en popüler çalışmalardan biridir. Dağıtık onaylaşım protokolünü kullanan bir ağ, ağın etkileşim topolojisine bağlı olarak kümeler olarak adlandırılan farklı gruplara ayrılabilir. Bu tez çalışmasında, sürekli-zaman içinde gecikmeli veya gecikmesiz bir çoklu etmen sistemi için kümelenme onaylaşım problemi incelenmiştir. Literatürde var olan kümelenme onaylaşım üzerine yapılan çalışmaların aksine, kümelerin önceden belirlendiği varsayılmamıştır. Tezin ana katkıları, çok etmenli bir sistem için küme sayısını belirlemek ve sistemin kümelenme sayısı ve yakınsama özelliklerini etkilemeyen gecikme koşullarını ortaya koymaktır. Sonuçlar birincil ve ikincil katman alt çizgeleri ile literatürde ilk kez açıklanmış olan sub-Laplacian matrisleri kullanılarak elde edilmiştir. Kararsızlığa neden olmayan giriş gecikmesinin üst sınırı belirlenmiştir. Sınırlı iletişim gecikmesinin sistem kararlılığını olumsuz etkilemediği de, hem kuramsal hem de benzetim çalışmalarıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, distributed coordination of multi-agent systems has the attention of many researchers due to its potential applications in various fields including group robots, distributed sensor networks, bird flocks, the attitude alignment in multiple spacecraft settings and control in communication systems. All of these applications indicate the importance of design and analysis of consensus protocols with which the agents agree on some particular variable of interest by exchanging information among themselves. Complete consensus where all agents in a system achieve a common objective is one of the most popular studies. A network using distributed consensus protocol may be divided into different groups which are called clusters depending on the interaction topology of the network. In this thesis, we investigate the cluster consensus problem for a multi-agent system with or without delay in continuous-time. Contrary to existing studies on cluster consensus in the literature, we do not assume that the clusters are pre-determined. The main contributions of the dissertation are to determine the number of clusters for a multi-agent system and to state delay conditions that does not affect the number of clusters and convergence properties of the system. The results are obtained by using primary and secondary layer subgraphs and sub-Laplacian matrices which are explained for the first time in the literature. The upper bound of input delay that does not lead to instability is determined. It is also shown that bounded communication delay does not adversely affect system stability properties, which is also supported by computer simulations.