Türkiye'deki akıllı şehirlerin sıralama modeli
Ranking model of smart cities in Turkey
- Tez No: 527121
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmamızda Türkiye'deki akıllı şehirleri değerlendirmek amacıyla bir sıralama modeli önerisinde bulunuyoruz. Modelin yapısı, akıllı şehirlerin yapı taşları olarak nitelendirebileceğimiz altı ana bileşene dayanmaktadır. Bu bileşenler Prof. Boyd Cohen tarafından geliştirilen“Akıllı Şehir Çarkı”nda (Boyd Cohen, 2013) tanımlanan akıllı toplum, akıllı yaşam, akıllı ulaşım, akıllı ekonomi, akıllı çevre ve akıllı yönetimden ibarettir. Bu bileşenler 23 faktör ve 66 göstergeyi içermektedir ve şehirler bu parametrelere göre her seviyede karşılaştırılabilir. Daha gerçekçi ve uygulanabilir sonuçlar elde etmek için, bir çevrimiçi anket gerçekleştirilerek göstergelerin ağırlıkları belirlenmiştir. Göstergelerin değerlerini standardize etmek için Z-transformasyon yöntemi kullanılmıştır ve diğer veri işleme aşamaları ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Modelin çalışma platformu MATLAB ve Microsoft SQL veri tabanıdır; veri tabanı değerlendirilen tüm şehirlerin veri kümelerini ve hesaplama sonuçlarını tutmaktadır, MATLAB ise hesaplama ve sıralama işlemlerinden sorumludur. Şehirlerin gösterge değerleri ham veri olarak veri tabanında tutulur ve daha sonra gerekli işlemler yapılarak tek bir endekse dönüştürülür, genel sıralama da bu endekslere göre yapılır. Sıralama sonuçları bize sadece genel sıralamayı vermekle kalmıyor, aynı zamanda altı karaktere göre ayrı sıralamayı da sağlamaktadır. Ayrıca, şehirler faktör ve gösterge seviyelerinde de karşılaştırılabilir, bu detaylı değerlendirmeler şehirlerin akıllılık düzeyini ortaya çıkarabilir ve rekabet edebilirliklerini artırabilir.
Özet (Çeviri)
This study demonstrates a ranking model to evaluate smart cities in Turkey. Structure of proposed model is based on the six characteristics that considered as main components of smart cities. These characteristics are smart people, smart living, smart mobility, smart economy, smart environment and smart governance respectively, which were described in the“Smart City Wheel”(Boyd Cohen, 2013) developed by Prof. Boyd Cohen. These characteristics including 23 factors and 66 indicators, and cities can be compared according to these parameters at each level. In order to achieve more realistic and applicable results, an online survey was conducted to assess weights for the indicators. Z-transformation method was used in order to standardize the values of indicators, and other steps of data processing were described in detail. Working platform of the model is MATLAB and Microsoft SQL databases; database is holding the datasets of all the examined cities and the calculation results, and the MATLAB is responsible for the process of calculations and rankings. Indicator values of each city are held in the database as raw data and then converted into a single index by necessary procedures, and the overall ranking is made according to these indexes. Ranking results not only give us the overall ranking, but it can also provide us with separate rankings by six characteristics. In addition, cities can be compared at factor and indicator levels, and these detailed evaluations can reveal the smartness level of cities and increase their competitiveness.