Örgütsel stresin, çalışanların iş performansına etkisi ve İstanbul ilinde bir alan araştırması
The effect of organizational stress on business performance of employees and a case study in İstanbul
- Tez No: 527134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLA HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul ilindeki vakıf meslek yüksekokullarında çalışmakta olan akademisyenlerin örgütsel stres düzeyleri ile iş performansları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla hazırlanan anketlerden 340 tanesi değerlendirmeye alınmış, elde edilen veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada akademisyenlerin örgütsel stres düzeyleri ile birlikte örgütsel stresin alt boyutları olan iş yükü, kontrol ve sosyal destek düzeylerinin de belirlenmesi için verilerin frekansları yorumlanmıştır. Çalışmada sonucunda akademisyenlerin örgütsel stres düzeyleri ile iş performansları arasında pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir. Örgütsel stresin alt boyutlarından iş yükü ile iş performansı arasında pozitif anlamlı ilişki tespit edilirken diğer alt boyutlar olan kontrol ve sosyal destek ile iş performansı arasında anlamlı ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the organizational stress levels and job performances of the academicians working in the foundation vocational higher schools in Istanbul. 340 of the questionnaires prepared for this purpose were evaluated and the obtained data were analyzed by SPSS 24 program. In order to determine the levels of workload, control and social support, which are organizational stress levels and organizational stress subscales, the frequencies of the data were interpreted in the research. As a result of the study, it was determined that there is a positive relationship between the level of organizational stress and the work performance of the academicians. While there was a positive relationship between workload and job performance in the sub-dimensions of organizational stress, it was found that there was no significant relationship between control and social support, which is the other sub-dimensions, and job performance.