Kayseri'deki Molu Rum Okulu'nun restorasyonu ve yeniden kullanımı için bir öneri
Restoration of the Molu Greek School in Kayseri and a proposal for reuse
- Tez No: 527148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Molu Rum Okulu Anadolu'nun sanat ve mimari birikiminin bir yansımasıdır. Bu önemli kültür mirasının korunması, gelecek nesillere aktarılması ve köy halkının kullanımına açılması gerekmektedir. Tezin amacı, mevcut durumda yıpranmış olan ve tehlike altında bulunan yapının belgelenip, yapılması gereken müdahalelere ışık tutmaktır. Bu sayede yapının, bulunduğu harap durumdan kurtularak, işlev kazanması umulmaktadır. Tez, Molu Rum Okulu rölöve çizimlerini ve ayrıntılı tanımını, Molu ve Kayseri'deki 19. yy. mimari örneklerini, Rum ilkokullarını ve bu araştırmalar sonucu hazırlanan restitüsyon, restorasyon ve yeniden kullanım önerilerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Molu Greek School is a reflection of Anatolia's art and architectural accumulation. This important cultural heritage must be protected, transferred to future generations and must be in service of the village people. The aim of the dissertation is to shed light on the interventions that need to be done for the structure which is in an endangered and worn-out state. With proper interventions, the edifice is expected to gain a new function and with the continuance of regular maintenance, it is anticipated to be handed on the future generations. Thesis contains the measured drawings of Molu Greek School and detailed descriptions of the survey drawings, and the 19th century examples in architecture in Kayseri, examples of Greek primary schools, as well as restitution, restoration and reuse proposals prepared in accordance with the above-mentioned research.