Eğitim mekânlarında kullanılan renk ve eşya yoğunluğunun öğrencilerin fonksiyonel ve algısal performansı üzerindeki etkileri
Effects on students' functional and perceptual performance of the color and goods density used in educational spaces
  1. Tez No: 527173
  2. Yazar: NURETTİN GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, aynı karakteristik özelliklerde fakat farklı renk (sıcak, soğuk ve nötr) ve eşya yoğunluğuna (%30, %40) sahip beş adet sanal ortamda modellenmiş sanal tasarım stüdyosunun algısal kalitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, modellenen tasarım stüdyosu mekânlarının duvar rengi ve eşya yoğunluklarının öğrencilerin algısal değerlendirmeleri üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu araştırma varsayımını analiz etmek için Selçuk Üniversitesinde bulunan mevcut bir tasarım stüdyosunda var olduğu düşünülen, değişik renk ve eşya yoğunluğuna sahip beş adet tasarım stüdyosuna ait mekânlar modellenmiş ve öğrencilerin üç boyutlu gözlük yardımıyla bu sanal mekânları değerlendirmeleri istenmiştir. Öğrencilerin her bir sanal mekânı değerlendirmelerinde mekânsal kalite, bireysel verimlilik, sosyal uyum ve mekânsal yoğunluk ölçeklerini oluşturan toplam 23 adet sıfat çiftinden faydalanılmıştır. Sonuçta, öğrenciler tarafından nötr ve soğuk renkli mekânların sıcak renkli mekana oranla daha“ferahlatıcı”ve“davet edici”olarak algılandığı, ayrıca soğuk renkli mekânın“sosyal uyum”ve“bireysel verimlilik”ölçeklerine göre daha olumlu yönde değerlendirildiği, %30 eşya yoğunluğuna sahip mekanın ise tüm sıfat çiftleri için %40 eşya yoğunluğuna sahip mekana oranla daha olumlu yönde algılandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the perception quality of five modeled virtual design studios which have the same characteristics but different colors (warm, cool and neutral) and goods density (30%, 40%). Accordingly, it is assumed that the wall coloring and the goods density of the virtual studio space models may have an effect on the perceptual evaluations of the students. To test the assumption of the study, the environments of five design studios with different colors and goods density assumed to exist were modeled in a design studio at Selçuk University. Students were asked to evaluate these virtual spaces with the aid of three-dimensional glasses. Based on this assumption, each virtual space was tested by using spatial quality, individual productivity, social adaptation and spatial density scales through the use of 23 bipolar adjective pairs. As a result, it was found that the neutral and cool colored spaces were perceived as more“roomy”and“inviting”by the students than the warm colored spaces and that the cool colored space was assessed more positively than the“social adaptation”and“individual productivity”. While the place with 30% of the goods density was perceived more positively than the place with 40% of the goods density.