Aydın Veysipaşa Mahallesi tarihi dokusunun kent kimliğine katkısı
Contribution of the historical pattern of Aydin Veysipasa district to the city identity
- Tez No: 527174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Toplumsal kurumların ve değerlerin oluşması ve bireysel hayata yansıması konusunda kentsel mekânların büyük önemi vardır. Zamanla bu değerler, kente bir kimlik kazandırmakta ve tarih boyunca adeta o kentin temel özelliğini gösteren bir boyuta taşınmaktadır. Bugün kentlerin kendilerine özgü kimlikleri her zamankinden çok daha fazla önem arz etmektedir. Hatta kentlerin kendi kimliklerini ortaya koyabilmeleri için projeler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Kentlerin yapısı, kültürü, tarihi dokusu, kentsel alan kullanımları özenle vurgulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; tarihi dokusuyla ön plana çıkması gereken Aydın Veysipaşa Mahallesi'nin, Aydın kent kimliği üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada, Veysipaşa Mahallesi'nin tarihi dokusunun kent kimliği üzerine etkilerinin sosyal, mekânsal ve kültürel yansımaları irdelenmiştir. Çalışma; konu ile ilgili yerli ve yabancı literatür taramasına, ön gözlemler sonucunda belirlenen sokak ve tarihi mekanların irdelenmesi ve anket çalışmasına dayanmıştır. Çalışmanın sonucunda, Veysipaşa Mahallesi'nin kent kimliği açısından önemi, içerdiği tarihi yapı, mekân ve işaret ögelerinin, sokak bütününde ele alınarak imgesel etkisinin ön plana çıkarılması ve geliştirilmesi konusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban spaces have a great importance on the formation of social institutions and values and the reflection of individual life. In course of time, these values give identity to city, and throughout history, they have become almost reflects the basic characteristics of the city. Nowadays, cities unique identity is much more important than ever. In fact, some projects are being tried to be developed so that they can introduce their identity. The structure of cities, culture, history, texture and usage of urban areas are emphasized carefully. The purpose of this study is; to investigate Aydın Veysipaşa District, which should be in the foreground with its historical texture effects on Aydın city identity. In this study, the social, spatial and cultural reflections of the effects of the historical texture of Veysipaşa District on the city identity are examined. This study based on domestic and foreign literature related to the subject, examination of street and historical places determined by preliminary observations and surveys. As a result of the work, suggestions are made about Veysipaşa District focusing on the foreground and development of the imaginary effect by taking the street as a whole considering with importance of urban identity, historical structure, and place and sign points.