Rol çatışması ve rol belirsizliğinin kamuda çalışan sağlık personellerinin tükenmişliklerine etkisi
The effect of rol conflicts and rol uncertainty on the definitions of health personnels on the public
  1. Tez No: 527175
  2. Yazar: TAHSİN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarının mesleki tükenmişlik düzeylerini rol çatışması, rol belirsizliği ile ilgili değişkenlere göre incelemek ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı sağlık tesislerinde görev yapan sağlık personelinin yaşadığı tükenmişlik düzeylerini saptamak, bu noktadan hareketle tükenme sorununun kaynağını belirleyerek soruna çözüm önerileri getirmektir. Çalışmanın örneklemi İstanbul İli İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile İstinye Devlet Hastanesinde görev yapan 273 sağlık personelinden oluşmaktadır. Araştırmada Maslach Tükenmişlik Envanteri ile Rol Çatışması ve Rol Belirsizliği Envanterleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sağlık çalışanlarının yaşadığı yüksek tükenmişliği önleyebilmek amacıyla, kişisel gelişime imkan tanımak, aralıklı olarak kurumsal etkinlikler düzenlemek ve bunlara personelin katılımını sağlamak, çalışma koşullarını iyileştirmek faydalı olacaktır. Araştırmadan elde edilen veriler ışığında sağlık personelinin tükenmesini önleyici tedbirleri önermek suretiyle sağlık tesislerinde sunulan hizmetin kalitesine katkıda bulunulacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study role conflict and role ambiguity related to their level of occupational burnout of health care workers according to the variables to examine. The sample of the study consisted of 273 health personnel working in Okmeydanı Training and Research Hospital and Istinye State Hospital affiliated to Istanbul Provincial Health Directorate. In the study, Maslach Burnout Inventory, Role Conflict and Role Uncertainty Inventories were used. As a result of this research, it was aimed to determine the burnout levels experienced by the health personnel working in the health facilities of Istanbul Provincial Health Directorate, to determine the relationship between some variables and burnout levels and to find solutions to the problem by determining the source of exhaustion problem from this point. According to research findings, it is beneficial to provide personal development, to organize institutional events on an intermittent basis, to provide staff participation and to improve working conditions in order to prevent the high exhaustion experienced by health workers. In the light of the data obtained from the research of health personnel in health facilities by offering measures to prevent the depletion it is believed that will contribute to the quality of services.