Sosyal bilgiler eğitimi lisans öğrencilerinin millî kimlik algılarının incelenmesi
The analysis of the perceptions of national identity among undergraduate students in social studies
- Tez No: 527180
- Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada sosyal bilgiler eğitimi lisans öğrencilerinin millî kimlik algılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yönteminde tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmada 5'li likert tipi 2 boyuttan ve 20 maddeden oluşan“Millî Kimlik Algı Ölçeği”4 devlet üniversitesinde eğitim gören 536 sosyal bilgiler eğitimi lisans öğrencisine uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı aracılığıyla yapılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi, Kuruskal Wallis H testleri; frekans, yüzde ve ortalama gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre sosyal bilgiler eğitimi lisans öğrencilerinin millî kimlik algı düzeyleri yüksektir. Sosyal bilgiler eğitimi lisans öğrencilerinin millî kimlik algı düzeyleri cinsiyete göre benzer bulunmuştur. Sosyal bilgiler eğitimi lisans öğrencilerinin millî kimlik algı düzeyleri sınıf düzeylerine göre benzer bulunmuştur. Sosyal bilgiler eğitimi lisans öğrencilerinin millî kimlik algıları üniversite öncesinde yaşadıkları yerleşim birimi değişkenlerine göre benzer bulunmuştur. Katılımcılardan millî kimliğin kazanıldığı kurum olarak aileyi görenler lehine diğerleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Katılımcıların millî kimliğin kazanımı konusunda tarih ve din unsurlarını diğerlerine göre daha etkili bulanlar lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak millî kimlik konusunun farklı açılardan ele alınmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the perceptions of national identity of undergraduate students of Social Studies. In the research the quantitative method's screening model is carried out along with the“National Identity Perception Scale”that consists of 5 point likert type in two dimensions and twenty articles were applied to 536 Social Studies students who attend 4 state universities in Turkey. The analysis of the compiled data was run through SPSS 22.0 package program. In analyzing the data, t-test, one way analysis of variance, Kuruskal Wallis H tests, was applied and descriptive statistics such as frequency and percentage were used. The results obtained from the study came to the conclusion that Social Studies undergraduate students have higher levels of national identity perception. The perception level of national identity of undergraduate students of Social Studies was found to be similar within genders. The perception level of national identity of undergraduate students of Social Studies was found to be similar according to their class levels. National identity perceptions of the undergraduate students of Social Studies were found to be similar to the variables of the places they lived in before the university. There was a significant difference among the participants in favor of those who saw the family as the institution from which their national identity was formed. Among the participants significant positive differences were found among those who considered the elements of history and religion more effective than the others for the attainment of national identity. Based on the results of the research, some suggestions were made taking into consideration different angles to address the issue of strengthening national identity.