Hastane bahçelerinde peyzaj tasarımı: Isparta Şehir Hastanesi örneği
Landscape design in hospital gardens: Isparta City Hospital sample
  1. Tez No: 527199
  2. Yazar: SAADET YEŞİM ÖZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANDAN KUŞ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hastane bahçeleri; hastaların, ziyaretçilerin, personellerin ve diğer kullanıcıların psikolojisini olumlu yönde etkilemesi gereken açık alanlardır. Bu nedenle, tüm hastanelerin tasarım kriterlerine uygun bahçelere sahip olmaları gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, Isparta Şehir Hastanesi örneğinde hastane bahçeleri incelenmiştir. Tez kapsamında; daha önce hazırlanan tezlerden, yerli ve yabancı literatürlerden ve konu ile ilgili yönetmeliklerden yararlanılarak yerinde gözleme dayalı araştırma yapılmıştır. Bu doğrultuda Isparta Şehir Hastanesi, açık ve yeşil alan varlığı, bitkisel tasarım, mevcut kullanımlar ile konstrüksiyon ve donatı elemanları hem estetik hem de fonksiyonel açıdan irdelenerek mevcut durumu değerlendirilmiştir. Ayrıca söz konusu hastane, Ankara Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü ve Mersin Entegre Sağlık Kampüsü ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonunda, hastane bahçelerinin iyileştirilmesi yönünde peyzaj tasarımı açısından çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospital gardens; are the open areas where patients, caregivers, and other users' psychology should be positively affected. For this reason, all the hospitals need to have gardens that match the design criteria. In this thesis study, hospital gardens were examined in the case of Isparta City Hospital. Within the thesis; on-the-spot observations were made from previously prepared theses, national and international literature and related regulations. In this direction, Isparta City Hospital, open and green area existence, plantal design, current usage, construction and accessory elements are evaluated from the viewpoint of both aesthetic and functional and the current situation is evaluated. It is also compared with the hospital, Ankara Bilkent Integrated Health Campus and Mersin Integrated Health Campus. At the end of the work, a solution for the improvement of the garden gardens was proposed in terms of landscape design.