3 boyutlu modellemede yersel lazer tarama ve insansız hava araçları verilerinin entegrasyonu ve Kilistra Antik Kenti örneği
The integration of terrestrial laser scanning and unmanned aerial vehicles in 3d modelling: The example of Kilistra Ancient city
- Tez No: 527198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİYE KARASAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasının amacı doğal kaya oluşumu ve mimarisi ile Kapadokya, Ihlara oluşumlarına benzer özellikler gösteren Kilistra (Gökyurt) Antik Kentinde bulunan yapıların üç boyutlu modelleme çalışmalarını yapmaktır. Tarihi ve kültürel değeri olan geçmişten günümüze miras olarak kalan arkeolojik eserler, tarihi yapılar, jeolojik oluşumların yaşatılması, korunması ve belgelenmesi çalışmalarında fotogrametrik tekniklerin sıklıkla kullanılması yapılan işin doğruluğu, maliyeti, hızı ve sayısal olarak belgeleme ve modelleme açısından oldukça avantajlıdır. Yersel Lazer Tarama ve İnsansız Hava Araçları (İHA) tekniği tarihi ve kültürel mirasın korunması için etkileyici yöntemlerden biridir. Tez kapsamında tarihi açıdan önemli bir yerleşim yeri olan Kilistra Antik Kentinde yer alan Başpınar Sarnıcı, Seramik Atölyesi ve Haç Kilisesi yapılarının iç mekân ölçümleri yersel lazer tarayıcı ile dış mekân ölçümleri ise insansız hava aracı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler farklı yazılımlar kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında farklı platformlardan elde edilen verilerin entegrasyonu amaçlanmış; eserlere ait 3B modeller, Sayısal Yüzey Modelleri ve Ortomozaik görüntüler farklı yazılımlar kullanılarak üretilmiştir. Kullanılan yazılımların birbirlerine göre üstünlükleri ve zayıflıkları ele alınmıştır. Ayrıca yapılara özgü 2B çizimler yapılarak alan, hacim, çevre gibi geometrik bilgiler çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to achieve a Three dimensional modeling of The ancient city of Kilistra's building which have similar characteristics to the natural rock formation and architecture of Cappadocia and Ihlara's formations. The use of photogrammetric techniques frequently in the studies of preservation and documentation of archaeological artifacts, historic buildings, survival of geological formations, which have historical and cultural values, is very advantageous in terms of cost, speed and numerical documentation and modeling. Terrestrial Laser Scanning and Unmanned Aerial Vehicle (UAV) techniques are one of the most impressive methods for the preservation of historical and cultural heritage. As part of the thesis, indoor measurements of Başpınar Cistern, Ceramic Workshop and Cross Church buildings located in the Ancient City of Kilistra which was an important settlement in terms of history, were made using a terrestrial laser scanner while outdoor measurements using an unmanned aerial vehicle. The acquired data were evaluated using different softwares. In the scope of the study; 3D models, Digital Surface Models and Orthomosaic images were produced with data obtained from different platforms. The advantages and weaknesses of different softwares that have been used in modeling studies are discussed. Furthermore, 2D drawings specific to the buildings were made and geometrical information such as perimeter, area and volume were extracted.