Keskin yöresi bağlama icrasında görülen tezene kalıplarının bağlama öğretiminde kullanılması
Keskin's region brought code used in bağlama teaching of tezene molds
  1. Tez No: 527202
  2. Yazar: EREN CAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. İSMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapılan araştırmanın amacı Keskin yöresi bağlama icrasında görülen tezene kalıplarının bağlama öğretiminde kullanılmasına yönelik egzersizlerin öğrenciler üzerinde olumlu veya olumsuz nasıl bir etki bıraktığının saptanması ve uygulamalara yönelik etkinliklerin belirlenmesidir. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için uzman görüşlerine ve bu görüşleri puanlandıran performans değerlendirme ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında örneklem grubu belirlenerek araştırmaya katılmayı kabul eden on öğrenci ile çalışmalara başlanmıştır. Araştırmaya katılan öğrenciler beşerli gruplar halinde ikiye ayrılmıştır. Bu iki grup deney ve kontrol grubu olarak ifade edilmiştir. Deney grubuna Keskin yöresine ait olan eserler için hazırlanmış egzersizler uygulanmış ve değişimleri zaman içerisinde video kayıt yöntemi ile kayıt altına alınmıştır. Süreç bu şekilde ilerlerken kontrol grubu ile de kendilerine ayrılan zaman diliminde eserin gelişimine yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Daha sonrasında uzman kişilerin yardımına başvurularak deney ve kontrol gruplarının başlangıç seviyeleri ve son durumlarının değerlendirilmesi istenmiştir. Yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler sonucunda elde edilen puanlar Spss 22 programı ile analiz edilerek istatistiksel olarak değerlendirilmeleri yapılmıştır. Bu değerlendirmeler yapılırken bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda uzmanlar tarafından deney ve kontrol grubuna 9 farklı alt boyuta ilişkin verilen puanlar doğrultusunda, çalışma sürecinde kullanılan tezene kalıplarının, öğrencilerin çalıştığı eserlerin karakteristik özelliklerini yansıtabilme ve esere ait olan sağ ve sol el tavırlarının uygulanabilmesi boyutları hususunda anlamlı bir farklılığın olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is seen in the Keskin's region bağlama performing tezene patterns of bağlama to be used in teaching the students exercise for positive or negative impact identification and application of leave determination of the activities. This is the objective to allow the views of expert reviews and by ratings performance evaluation in farmlands. Research determined the scope of the sample group ten students who agreed to participate to the survey has begun to work with. students participating in the research were randomly divided into groups divided. These two groups experimental and control group are expressed as. Experiment group works belonging to the Keskin's region prepared exercises for applied and changes over time has been recorded with the video recording method. While the control group and in this way the process in their own period of time allocated for the development of the studies of the work undertaken. Then, referring to the help of experts in the experimental and control groups were asked to initial levels and evaluation of the latest situation. Research and evaluation are obtained as a result of having been analyzed with the statistical program Spss scores 22 as were made in the evaluation. These evaluations were used when the sample t-test dependent. Reviews by experts as a result of the experimental and control group 9 in accordance with points given for a different size, the study used in the process of students works of patterns tezene characteristics responsibility and taking a right and left hand demeanor belonging to apply dimensions of the work was to determine whether there is a meaningful difference.