Üç boyutlu uzayın TD metriğine göre izometri grubu üzerine
On the isometry group of three dimensional space with resptect to TD metric
  1. Tez No: 527211
  2. Yazar: MUSTAFA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEMEL ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, birim küresi truncated dodecahedron olan metrik tanıtılmıştır. Bu metrik sayesinde truncated dodecahedron ile metrik geometri arasındaki ilişki verilmiştir. Üçüncü bölümde benzer ilişkinin Platonik cisimler içinde geçerli olduğu hatırlatılmıştır. Son bölümde birim küresi truncated dodecahedron olan metriğe göre, üç boyutlu analitik uzayın izometri grubunun ötelemeler grubu ile truncated dodecahedronun simetri grubunun yarı direk çarpımı olduğu analitik olarak ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new metric of which unit sphere is the truncated dodecahedron is introduced. So, the relation between truncated dodecahedron and metric geometry is given by this metric. In the third chapter, it is reminded that a similar relation applies to Platonic solids. In the last chapter, we analytically prove that the group of isometries of the three-dimensional analytic space furnished by truncated icosahedron metric is the semi-direct product of symmetry group of truncated dodecahedron and the group of all translations of the 3-dimensional space.