Uyku apne sendromunda depresyon ve anksiyete komorbiditesi ile bunların evlilik uyumu üzerine etkileri
The comorbidity of depression and anxiety with sleep apnea syndrome and their effects on marital adjustment
- Tez No: 527210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, uyku apne sendromu tanısı almış bireylerde depresyon ve anksiyete komorbiditesinin evlilik uyumu üzerine etkilerinin olup olmadığını değerlendirmek ve bunlara etki eden faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Kesitsel araştırma deseninde tasarlanan çalışmamıza Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi Uyku Laboratuvarına başvurarak Polisomnografi yapılan ve uyku apne sendromu tanısı alan, 148 birey dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan uyku apne sendromlu bireylerin ve eşlerinin, sosyo-demografik, evlilikle ilgili ve sağlık riski ile ilgili değişkenler Kişisel Bilgi Formu ile, depresyon ve anksiyete düzeyleri Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile, evlilik uyumu Evlilikte Uyum Ölçeği ile, gündüz uykululuk hali ise Epworth Uykululuk Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Veriler 01.10.2017 ile 28.02.2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Uyku apne sendromlu bireylerden %19,6'sında (n=29) anksiyete riski, %30,4'ün de (n=45) depresyon riski bulunmaktadır. Uyku apne sendromlu bireylerin, Evlilikte Uyum Ölçeğinin toplam puan ortalaması 45,0135 olup, %67,6'sının (n=100) evlilik uyumu yüksektir. Uyku apne sendromlu bireylerin, %36,5'inde (n=54) Epworth Uykululuk Ölçeğine göre gündüz aşırı uyku hali mevcuttur. Evlilik uyumu düşük olan uyku apne sendromlu bireyler arasında anksiyete riskine ve depresyon riskine sahip bireylerin oranı evlilik uyumu yüksek olan uyku apne sendromlu bireylere göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of depression and anxiety comorbidities on marital adjustment in the patients with sleep apnea syndrome and to determine the factors affecting them. Our study designed in cross - sectional study design 148 patients who had polysomnography and sleep apnea syndrome were included in the Söke Fehime Faik Kocagöz State Hospital Sleep Laboratory. Variables related to socio-demographic, marital and health risks of individuals with sleep apnea who were volunteered to participate in the study are as follows: Personal Information Form, depression and anxiety levels Hospital Anxiety and Depression Scale, marital adjustment, Marital Adjustment Test and daytime sleepiness Epworth Sleepiness Scale. The data was collected between 01.10.2017 and 28.02.2018. There was anxiety risk in 19,6% (n=29) and depression in 30,4% (n=45) of individuals with sleep apnea syndrome. The total score of the Marital Adjustment Scale for the individuals with sleep apnea syndrome was 45,0135 and 67,6% (n=100) were high marital adjustment. Among the individuals with sleep apnea syndrome, 36,5% (n=54) had daytime sleepiness according to the Epworth Sleepiness Scale. Among individuals with low sleep maturity, the proportion of individuals with anxiety and depression risk is higher than those with sleep apnea syndrome with high marital adjustment.