Türk Hukukunda ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde özel hayatın gizliliği ve korunması
In the Turkish Law and the European Convention of Human Rights, privacy and protection of private life
- Tez No: 527212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz' (Anayasa 20. md.). Bu hak, Anayasa ile de güvence altına alınmıştır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte özel hayata dâhil olan alanların boyutları da genişlemiştir. Kişinin, özel hayatı ve aile hayatı yanında, konutuna, haberleşmesine, kamusal ve sanal alanlardaki haklarına da saygı gösterilmelidir. Özel hayatın gizliliği bir insan hakkıdır ve ihlali durumunda suç teşkil eder. Milli güvenlik, kamu düzeni, genel sağlık, genel ahlak, ülkenin ekonomik refahı, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlükleri, dirlik ve düzenin korunması gibi durumlarda özel hayata müdahale olabilir. Ancak bu müdahale, yasayla belirlenmiş olmak koşuluyla ve bir kamu otoritesinin izniyle gerçekleşebilir. Yasalara dayanmayan ve bir izne tabii olmayan müdahaleler, özel hayatın gizliliğine müdahaledir ve suç teşkil eder. Bu çalışmada Türk Hukukunda ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde Özel Hayatın Gizliliği işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Everyone has the right to respect for his private and family life. Inviolable privacy of a private and family life '(Article 20 of the Constitution.). This right is guaranteed by the Constitution. With the development of technology in recent years has expanded the dimensions of the fields that are included in private life. The person next to her private life and family life, home, correspondence, public and respect the rights of sandboxes. If privacy is a human right and a violation of criminal offenses. National security, public order, public health, public morality, the country's economic well-being, the prevention of crime, the rights and freedoms of others, is peace and order, the protection of private life can interfere in such cases. However, this interference by a public authority and permission of the condition to be determined by the law occur. Interventions based on the law and not subject to authorization, confidentiality of private life and an offense to the intervention. In the study, protection of privacy and is considered as a human right. In this work, the confidentiality of private life has been handled in Turkish Law and the European Convention on Human Rights.