İstanbul'daki 16-18. yy'lara ait medreselerin işlev değişikliklerinin koruma amaçlı değerlendirilmesi
16-18 in Istanbul assessment of functional modifications of medieval centers of the 21st century
- Tez No: 527215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 589
Özet
Bu çalışmadaki amaç, İstanbul'da bulunan 16-18'inci yüzyıllara ait olan klasik dönem ve sonrasındaki medreselerin günümüzdeki kullanım amaçları, koruma sorunları ve kullanım amaçlarının koruma ilkelerine uygun olup olmadığını tespit etmektir. Bu çalışmada öncelikle ele alınan, medreselerin günümüzde ve eski tarihlerdeki konumu, mimari özellikleri ve günümüzdeki cepheleridir. Bununla beraber, medresenin kurul arşivlerinden, ansiklopedilerden ve yapılan tezlerden araştırılarak, bilinen onarımları, bilinen işlevleri ve eski fotoğrafları tespit edilmektedir. Medrese için yapılan bu araştırmalardan sonra medresenin işlevden ve kullanıcılardan kaynaklanan sorunları ve güncel koruma durumları anlatılmaktadır. Son kısımda ise medresenin konumu, mimari özellikleri, geçirdiği işlevsel değişikler de dikkate alınarak medrese ile ilgili bir işlev değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the Madrasahs in Istanbul which belong to classical period of 16th-18th centuries and later periods conforms to the conservation principles in terms of today's usage, protection problems and purposes of use. This study focuses on the position of the Madrasahs in present and the past, their architectural features and the remained elevations. Along with this, known repairs, known functions and old photographs have been identified by investigating from the archives of the Madrasah committee, encyclopedias and theses. After these researches made for the Madrasahs, the problems and current protection situation of the Madrasahs are explained. In the last part, a functional evaluation about is Madrasahs made by taking into account the position of the Madrasahs, architectural features, and functional changes.