Search for heavy FCNC quarks at 13 TeV pp collisions at the LHC
Atlas algıcı ile E6 büyük birleşim teorisi tarafından öngörülen ağır ISO-singlet quarklarının HJZJ bozunum kanalında aranması
  1. Tez No: 527214
  2. Yazar: BERARE GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, DOÇ. DR. N. GÖKHAN ÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez F. Gursey, P. Sikivie, P. Ramond tarafından gelistirilmis olan E6 buyuk birlesme kuramının ongordugu agir izo-singlet kuarklar pp → DDX → HjZjX → 4j2lX cesni degistiren yuksuz akım kanalında aranmıstır. Buyuk Hadron Carpistirici'sindaki ATLAS algıcında 2015 ve 2016 yıllları suresince 13TeV kutle merkezi enerjisinde ve 36.1 fb−1 toplam entegre ısınlıgında carpıstırılan pp verisi kullanılmıstır. Z bozonu aynı cesnili leptonları secmek icin ardasık secim algoritmasi kullanismıstır. Z bozonu leptonik olarak yapılandırılmıstır. Aradıgımız sinyale dair Standart Model'in ongordugunden bir sapma gozlenmemistir. CLS yontemi kullanılarak E6 modelinin ongordugu agır kuarkların kutlesi 1526.2+12.3−14.6 GeV'e kadar %95 guvenilirlik seviyesinde dıslanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we describe a search for heavy iso-singlet quarks that is foreseen by F. Gursey, P. Sikivie, P. Ramond's E6 grand unification model, through the pp → DDX → HjZjX → 4j2lX flavor-changing neutral current decay channel. We use data from proton-proton collisions at 13TeV center-of-mass energy corresponding to 36.1fb−1 integrated luminosity that have been collected during 2015-2016 with the ATLAS Detector at the Large Hadron Collider. A cut-based selection algorithm is used to choose four jets and two opposite-sign same-flavor leptons, which are used to reconstruct the Z boson. No significant excess beyond SM predictions is observed. The lower limit of 1526.2+12.3−14.6 6 GeV is set on the mass of E quark with 95% confidence-level by CLS method.