Türkiyede mevduat bankalarının bilişim teknoloji yatırımlarının bankaların etkinliği ve finansal başarısı üzerindeki etkileri (2010-2015)
The effects of information technology investments on effectiveness and financial performance of Turkish commercial banking (2010-2015)
- Tez No: 527218
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDRİS AKKUZU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Türkiye'deki bankacılık sektörü, yaşadığı 2001 krizi sonrası alınan, kırılgan seyrini değiştirecek önlemler ile, yapısal olarak güçlenmiştir. Bu süreçten sonra, bankaların, yıllar itibarıyla aktiflerinde taşıdıkları hazine bonosu-devlet tahvili oranlarının azalması, kredi ve mevduat arasındaki faiz makasının daralması gibi hususlara paralel olarak, alışılagelmiş karlılık oranlarının azalmasının etkisiyle, verimlilik en önemli gündem maddelerinden biri haline gelmiştir. 2001 yılından sonra Türkiye'de, iyileşen ekonomik koşullara paralel ertelenen yatırımların hayata geçişi ile, BT-Bilişim Teknolojisi yatırımları artmıştır. Söz konusu yatırımların amacına yönelip yönelmediği ise merak konusu olmaya devam etmiştir. Zira bugüne kadar yapılan çalışmalarda BT yatırımları ve başarı-verimlilik arasında anlamlı bir bağ bulunamamıştır. Yatırımların hayata geçirilme başarısı ise söz konusu çalışmaların içeriğinde yer almamıştır. Çalışmanın inceleme alanı ise, bilgi ve teknolojiyi kullanma ve uyarlama yeteneğine bağlı olarak bankacılık sektöründe teknoloji yatırım ve kullanımının verimlilik ve banka başarısı üzerine etkilerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Turkish banking sector has become stronger in terms of financial infrastucture with the help of lessons from the 2001 crisis. Profitabilty and effectiveness has become one of the most important issue under the circumstances of decreasing profit margins and diminishing share of high-profit treasury and government bonds in total assets. Information technology investments that are postponed due to economic plight, became taking upward trend after the crisis 2001. It is still under investigation that those information technology investments could have chance to be implemented. According to literature investigations, relationship between IT investments and banking sector financial performance could not be proved The main investigation area of this research is the effects of information technology investments on effectiveness and financial performance of Turkish commercial banks and implementation success of information technologies.