Türk Hukukunda yasama kısıntısı
Legislative restriction in Turkish Law
  1. Tez No: 527234
  2. Yazar: MUSA YILDIRIM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez çalışmasında, 1982 Anayasası ile diğer mevzuattaki idarenin yargı denetiminden muaf bırakılan iş ve eylemleri incelenmiştir. 1982 Anayasası'nın temelini oluşturan ilkelerden olan“hukuk devleti ilkesi”ile ilişkisine de değinilmiştir. Anayasanın 125. maddesinde“idarenin her türlü iş ve eyleminin yargı denetimine tabi olduğu”düzenlenmiştir. Ancak ilgili maddenin devamındaki özel hükümlerde idarenin bir takım iş ve eylemleri yargı denetiminden muaf tutulmuştur. 1982 Anayasası yürürlük tarihinden sonra defalarca değişikliğe uğramış son olarak 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumla son halini almıştır. Zaman içerisinde yapılan değişiklerde yasama kısıntılarıyla ilgili de değişiklikler yapılmış, kısıntıların kapsamı daraltılmıştır. Hukuk devletinin bir gereği olarak idarenin iş ve eylemlerinin tamamının yargı denetimine açık olması gerekmektedir. Son yıllarda yapılan değişikliklerde yasama kısıntılarının azalması olumlu bir gelişmedir. Bu çalışmada da yasama kısıntıları, Anayasa değişiklikleri ve hukuk devleti ilkesi kapsamında incelenmiş, Yüksek Mahkemelerin ve AİHM'in kararlarıyla da içtihatların bu kapsamdaki değerlendirilmelerine yer verilerek konunun tüm açılardan irdelenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of this study based on the assessment of the work and actions of the administration exempted from judicial supervision by the 1982 Constitution and other legislation. The correlation between the principle of the state of law ,which constitutes the main pillar of the 1982 Constitution, was also mentioned. Regarding to Article 125 of the Constitution“all kinds of work and actions of the administration are subject to judicial review”. However, in special provisions following the relevant article, some applications and actions of the administration have been exempted from judicial supervision. The 1982 Constitution has been amended many times after entering into force and it has eventually become final with the referendum held on 16 April 2017. Due to the changes made over time, amendments have been made regarding the legislative restrictions which are the subject of the thesis, and the scope of the restrictions has been narrowed. As a requirement of the state of law, all the work and actions of the administration must be open to judicial review. Thanks to the recent changes, legislative restrictions have been reduced, which is a positive development. In this study, the legislative restrictions were examined within the constitutional amendments, the framework of the principles of the state of law. Furthermore, the issue was tried to be scrutinized in all respects in the light of the high courts and ECtHR's judgments.