Türk Hukukunda yasama kısıntısı
Legislation limitations at Turkish Law.
  1. Tez No: 219268
  2. Yazar: ÜMİT ALİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hukuk devleti, kişiyi, idare karşısında koruyan, ona hukuki güvence sağlayan bir devlet anlamına gelir. Bu güvence yargı denetimi ile sağlanır. Devlet organlarının veya idarenin hukuka uygun davranmadığını iddia edenler idari yargı mercilerine başvurur. Hukuk devletinin çeşitli tanımlarının yapılması mümkündür. Bu kavram en kısa tanımıyla vatandaşların hukuki güvenlik içinde bulundukları devletin eylem ve işlemlerinin hukuk kurallarına bağlı olduğu bir sistemi anlatır. Ancak önemli olanın, tanımının yapılmasından çok, bu ilkenin vücut bulmasının sağlanması olduğu kuşkusuzdur.Son zamanlarda daha da bir önem arz edip aslında bir devlet politikası olan Avrupa Birliğine tam üyelik sürecindeki demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan haklarının güvence altına alınması gibi konularda yapılan değişikliklerle özellikle sivil bir Anayasa yapılması ihtiyacının getirdiği tartışmalar çerçevesinde, kararları yargı denetimi dışında tutulan kurumlar ile bu kurumlar tarafından yapılan işlemlerin hukuki mahiyeti ve bu işlemlerin yargı denetime açılması sorununun tekrardan inceleme gereksinimini doğurmuş olup bu çalışmamız da böyle bir ihtiyacın karşılanması amacıyla hazırlanmıştır.Yine bu çalışma ile önümüzdeki dönemlerde yapılacak yeni Anayasa hazırlama çalışmaları ile bu kapsamda yapılacak Anayasa ve ilgili yasalarda yapılacak değişikliklere katkıda bulunmak, yapılacak yeni çalışmaların yolunu açmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Constitutional state is a governmental system which protects the public against the government, and provides public constitutional rights. These assurances are guaranteed by the jurisdiction system. Anyone, who claims that the governmental organizations or the government break the constitution, will apply to the governmental jurisdictions. There are several definitions of a constitutional state. This concept can be defined shortly by saying that public is under juridical security and state is regulated by the constitution. However, it is more important to preserve the constitutional system than its definition.The recent changes on the laws of democracy, the superiority of justice, securing the human rights, in the way of joining to European Union, which is becoming more important and indeed a State policy, have raised discussions of the need for a civil constitution. These discussions also result in necessity of reevaluation of those organizations whose actions are out of judicial control, legality of their actions, and their juridical control. Our work answers this reevaluation call.This work also aims to contribute to the preparation of the new Constitution which will be done in the near future and to the changes in the Constitution or related laws; and aims to initiate other works in this respect.