Elektrokonvulsif tedavinin depresif bozukluk tanılı hastalarda nitrozatif stres ve DNA hasarı ile ilişkisi
The rela DNA damage in patients diagnosed with depressive disorder
- Tez No: 527235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ELBOĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Depresif Bozukluklar toplumda yaygın görülen ve yeti yitimine neden olan psikiyatrik bozukluklardandır. Bu çalışmada nitrozatif stres ve oksidatif DNA hasarının depresif bozuklukla ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmanın bir diğer amacı, depresif bozukluk tedavisinde uygulanan EKT'nin nitrozatif stres ve oksidatif DNA hasarı üzerine etkilerini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamıza DSM-5 tanı kriterlerine göre depresif bozukluk tanılı hastalar (60 MDB, 30 Bipolar bozukluk depresif dönem) ile 30 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Depresif Bozukluk tanılı hastalar tedavi öncesi ve sonrası Hamilton Depresyon Ölçeği (HAMD) ve Klinik Global İzlem (KGİ) ölçeği ile takip edilmiştir. Çalışmada ilk olarak Depresif bozukluk tanılı hastaların tedavi öncesi serum NO, NOS, Peroksinitrit ve 8-OHdG düzeyleri sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmıştır. Sonrasında ise Depresif bozukluk tanılı hastalar EKT ve ilaç tedavisi sonrası NO, NOS, Peroksinitrit ve 8-OHdG düzeyleri ölçülerek tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırılmıştır. Bakılan serum NO, NOS, Peroksinitrit spektrofotometreyle, 8-OHdG ise ELİSA tekniği ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Depressive disorders are psychiatric disorders widely seen in society and that lead to disability. The purpose of this study was to evaluate the relation between nitrosative stress and oxidative DNA damage and depressive disorder. Another aim of the study was to investigate the effects of electroconvulsive therapy (ECT) applied in the treatment of depressive disorder on nitrosative stress and oxidative DNA damage. Method: Patients diagnosed with depressive disorder based on DSM-5 diagnostic criteria (60 major depressive disorder and 30 bipolar depressive period) and 30 healthy volunteers were enrolled in the study. Patients with depressive disorder were assessed before and after treatment using the Hamilton Depression Rating Scale (HAMD) and the Clinical Global Impression (CGI) scale. Pre-treatment serum NO, NOS, peroxynitrite and 8-OHdG levels of patients with depressive disorder were first compared with those of the healthy controls. Next, depressive disorder patients' postmedication and post-ECT NO, NOS, peroxynitrite and 8-OHdG levels were measured and compared with pre-treatment values. Serum NO, NOS and peroxynitrite were measured using the spectrophotometric method, and 8-OHdG using ELISA.