Extreme right in the United Kingdom: Parties, movements and lone-wolfs
Birleşik Krallık'ta aşırı sağ: Partiler, hareketler ve yalnız-kurtlar
- Tez No: 527238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, uzun bir süre istisna olarak görülmesinden ötürü 2000'lere kadar aşırı sağ çalışmalardan ayrı tutulan Birleşik Krallık'taki aşırı sağ aktörleri analiz etmektedir. Tez esas olarak ülkedeki aşırı sağ aktörleri, üç düzeyde (partiler, hareketler ve yalnız-kurtlar) analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ancak ülkedeki bütün değişkenleri analiz etmek yerine, seçilen bazı örneklemlere odaklanmaktadır. Ayrıca, Birleşik Krallık'taki aşırı sağ oluşumlar kıta Avrupa'sındaki muadilleri (Almanya, Avusturya ve Fransa gibi) kadar güçlü olmasa da, bu tez hem şiddet içeren hem de şiddet içermeyen biçimlerde birey ve grup düzeylerinde aşırılaşma için bir platform sunması nedeniyle aşırı sağın her şeyden önce Britanya toplumu için gerçek bir tehdit oluşturduğunu iddia etmektedir. Benzer şekilde bu çalışma, aşırı sağın ülke siyasetindeki kritik öneme haiz konularda önemli bir rol oynamaya başladığını iddia etmekte ve buna örnek olarak aşırı sağ oluşumların Brexit sürecindeki bayraktarlığını göstermektedir. Son olarak, tez ülkenin siyasi karakterinden ötürü ideolojik olarak nispeten“ılımlı”aşırı sağ partilerin ideolojik olarak daha“aşırı”olanlar karşısında seçimlerde daha başarılı olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the extreme right actors in the UK, a country that was mostly spared from the extreme right studies until the 2000s since it was seen as an exceptional case for a long-time. It tries to explore the dynamics of the extreme right actors in the country in three units of analysis (parties, movements, lone-wolfs). However, the study is limited in its scope since it does not analyse all of the cases and instead focuses on some selective cases. Also, though the extreme right in the UK is not as strong as in continental Europe (like in Austria, France or Germany); this thesis strongly claims that extreme right primarily represents a real threat for the British society as it inspires a platform for individual and collective extremism in both violent and non-violent forms. Likewise, the thesis argues that extreme right in the UK is already effective on the critical policies of the country as well because its protagonists, for example, were influential in the Brexit decision. Finally, the thesis asserts that ideologically“moderate”extreme right parties in the country perform more success in elections than the ideologically more“extreme”ones in elections due to the political culture in the UK.