Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tümör hücrelerinin ısıng modeli kullanılarak creutzcellular automaton ile simülasyonu
The simulation of non-small cell lung cancer (NSCLC) tumorious cells using ising model with creutz cellular automaton
- Tez No: 527237
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) kanser hücrelerinin birincil tümör bölgesinden, lenf veya dolaşım sistemini kullanarak göç etme yeteneğine sahip metastatik ve bu sebeple de ölümcül bir kanser çeşididir. Diğer kanser çeşitlerinde olduğu gibi, kanserin tedavisinde ve ilerlemesinde önemli role sahip olan erken tümör gelişimi ve bu sürece ait patofizyolojik ve fiziksel mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır. Klinik ve deneysel çalışmaların zaman ve maliyet bakımından ekonomik olmayışı sebebiyle kanserin erken evrede gelişimi ve ilerlemesi teorik çalışmaların en önemli konu başlıklarından biri olmuştur. Teorik çalışmalar kansere has görünüm oluşturmak üzere algoritmalar sağlar ve hücresel boyutta kanser hücreleri arasındaki etkileşimlerin anlaşılması için yardımcı olur. Bu çalışmada, hücresel seviyede kanserli ve sağlıklı hücreler arası etkileşimler fiziksel sistemlerdeki faz geçişleri olarak kabul edilmiştir. Burada sağlıklı hücre malign yapılı hücrelere ve malign yapıdaki hücreler ise nekrotik yapılı hücrelere dönüşebilmektedir. KHDAK tümör gelişimini zamanın bir fonksiyonu olarak gözlemlemek için Creutz Cellular Automatonda (CCA) iki boyutlu Ising modelini kullandık. Çalışma sonuçlarımız klinik verilerle uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
NON-SMALL CELL LUNG CANCER (NSCLC) is a metastatic disease that cancer cells have ability to migrate from their original location to other tissue or organ parts by lymphatic system or blood vessels therefore it is one of the deadly cancer types. Like other cancer types, early tumor development which has an important role for progression and treatment of cancer and phatophysiologic and physical mechanism has not been fully understood. Since clinic and experimental studies are not economical in terms of time and material, early tumor development and progression of the cancer has become one of the important subjects for theoretical studies. Theoretical studies develop algorithms to provide visions for individualized treatments for cancer and contribute the understanding of the interaction among cancer cells at cellular level. In this study, interactions between cancer cells and healthy cells at cellular level are considered as phase transitions in a physical system such that healthy cell can transform malignant cell and malignant cell can transform necrotic cell. We present two dimensional (2D) Ising model on Creutz cellular automaton (CCA) algorithm to observe NSCLC tumor growth as a function of time. Our results are in agreement with clinical data.