2000 sonrası Türk romanlarında Osmanlı tarihi ve eğitim
Ottoman history and education in the Turkish novels since 2000
- Tez No: 527239
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM FEDAİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızda, 2000 sonrası Türk romanlarında Osmanlı tarihinin ele alınışının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışma üç bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölüm çalışmanın amacı, önemi, problemi ve alt problemleri, sayıltıları, sınırlılıkları ve tanımlarının sunulduğu giriş bölümüdür. İkinci bölümde, tarihî roman kavramı ele alınmıştır. Burada tarihî romanın tanımı, ortaya çıkışı, çeşitleri açıklandıktan sonra tarihî romanda zaman, mekan, bakış açısı, şahıslar ve diğer kahramanlar açıklanmıştır. Sonrasında Türk edebiyatında tarihî roman türünde ilk örneklere yer verilmiş, konuyla ilgili yayın ve araştırmalar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, öncelikle çalışmanın yöntemi açıklanmıştır. Sonrasında bulgular ve yorumlara yer verilmiştir. Fatih Sultan Mehmet Dönemi, 17. Yüzyıl, III. Selim Dönemi, Abdülhamid Dönemi ve V. Mehmet Dönemi'nin 2000 sonrası Türk romanlarında ele alınışı kronolojik tarihî olaylar çerçevesinde aktarılmıştır. Çalışmada Hasan Erdem'in Kızıl Atın Süvarisi (2014), Mine Sultan Ünver'in Sultanın Rüyası (2012), Hıfzı Topuz'un Hatice Sultan (2000), Veysel Türk'ün Müzehhip Hafiye (2013), Okay Tiryakioğlu'nun Kumandan (2010), Nazan Bekiroğlu'nun Nar Ağacı (2012), İsmail Bilgin'in Sarıkamış – Beyaz Hüzün (2000) ve Hüsnü Arkan'ın Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer (2005) romanları incelenmiştir. Sonrasında bu romanlarda eğitimin aktarılışı incelenerek, çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the examination of the handling of Ottoman history in Turkish novels of post-2000 was aimed. The purpose of this study is to examine how the Ottoman history is handled in Turkish fictions after 2000. Within this purpose, the study is completed in three chapters. First chapter presents, purpose and importance, the problem and sub-problems, suppositions, restrictions and definition of the study. In the second chapter, the concept of historical fiction is handled. In this chapter, time, place, point of view, individuals and other characters in historical fictions are clarified, after explaining the definition of historical fiction, and how the concept emerged. Later on, the first examples of historical fictions in Turkish literature and researches, publications about the subject are presented. In the third chapter, method of the study is explained primarily. Subsequently, findings and comments are included. The way how the era of Fatih Sultan Mehmet, 17th century, Selim the Third, Abdulhamid and Mehmet the Fifth, are handled in Turkish fictions after 2000 is narrated according to chronological historical events. In this study, Kızıl Atın Süvaarisi by Hasan Erdem, Sultanın Rüyası by Mine Sultan Ünver, Hatice Sultan by Hıfzı Topuz, Müzehhip Hafiye by Veysel Türk, Kumandan by Okay Tiryakioğlu, Nar Ağacı by Nazan Bekiroğlu, Sarkamış – Beyaz Hüzün by İsmail Bilgin and Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer by Hüsnü Arkan are analyzed. Subsequently, this study is finalized by analyzing the narration of education within these fictions.